Sağlık Bakanlığı hastanelerinde enerjinin verimli kullanılması için çalışma yürütülüyor. Kurulacak şehir hastanelerinde elektrik, ısıtma ve soğutma için aynı sistem kullanılacak.

Ankara (AA) – Sağlık Bakanlığı, “Enerji dostu hastane” projelerini uygulamak üzere harekete geçti. Bakanlık hastanelerinde ısıtma, soğutma ve Elektrik için daha az enerji sarf edilmesi planlanıyor.

AA muhabirinin Sağlık Bakanlığı yetkililerinden aldığı bilgiye göre,  kurulacak şehir hastaneleri enerji verimliliği ön planda tutularak projelendirildi. Bu hastanelerde elektrik, ısıtma ve soğutma için  enerji üretiminde aynı kaynağın kullanıldığı “trijenerasyon” adı verilen sistemle enerji tasarrufu sağlanacak.

TOKİ’nin yapacağı 250 ve üzerinde yatağı olanlarda kurulacak “kojenerasyon” denilen sisteme ise soğutma hariç elektrik ve ısıtma dahil olacak.

-İki bakanlık işbirliği yapacak

Sağlık Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığının birlikte yürüteceği “Kamu-özel el ele enerji verimliliğine” kampanyasıyla da enerji dostu hastanelerin artırılması hedefleniyor.

Kampanya çerçevesinde Trabzon Ahi Evren Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde enerji verimliliği sağlanması amacıyla pilot proje uygulanması planlanıyor. 

Etütleri tamamlanan hastanede aydınlanma, ısıtma, temizlik ve Su kullanımında enerji kaybına yol açan unsurlar belirlendi. Bina yalıtımı, aydınlatma ve su tesisatında yapılacak düzenlemeler ve personelin eğitimiyle hastanenin sarf ettiği enerjinin en aza indirilmesi amaçlanıyor.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.