Botox hemen hemen 20 yıldır dünyanın çeşitli yerlerinde tıbbi tedavilerde kullanılmaktadır. Önceleri göz tembelliği ve şaşılığın ameliyatsız çözümü bazı boyun spazmlarının giderilmesi gibi durumlarda kullanılmaktaydı. Botoxun yüz kırışıklıklarını gidermek için kullanılmasına ise 10 yıl kadar önce başlanmış ve bu Güne kadar milyonlarca kişi Botoxun bu etkisinden faydalanmıştır.

BOTOX NASIL TEDAVİ EDER ?Botoxun tedavi sekli tamamen yüzeyseldir ve mantığı şöyle işler:Kırışıkların nedeni aynı hareketi yapmak yüzünden kasılmış olan mimik kaslarıdır. Botox bu kaslara giden sinir uyarılarını belli bir süre için bloke ederek kaşın kasılmasını engeller ve netice olarak cildin kendi kendine gerginleşmesine, kırışıklıkların yok olmasına neden olur.

Özel iğneler aracılığıyla Botox yüzün sorunlu bölgesinde kas içine verilir. Bu sayede kasılmış olan kaslar rahatlamaya baslar. Botox uygulandıktan yaklaşık iki hafta sonra etkili olmaya baslar. Botoxun kalıcılık süresi bünyeden bünyeye fark etmekle birlikte yaklaşık 3-6 aydır. Genellikle tavsiye edilen, tedavinin her 4-6 ayda bir tekrarlanmasıdır.

Botox uygulamasının ardından bölgeye buz uygulanması olası şişlik veya rahatsızlıkları azaltır. Tedavinin tümü yaklaşık 10-15 Dakika sürdüğünden normal yasama hemen dönülebilir. Ancak yatma pozisyonuna geçmek için 4-6 saatin geçmesi beklenmelidir. Botoxun çevresindeki kaslara dağılmaması için Botox uygulanmış bölgenin ovuşturulmaması da gerekir.

Yetkili ve deneyimli kişiler tarafından yapıldığı sürece tehlikesi yoktur.

DR. İsmail Ağarwww.ismailagar.com

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.