Php

Google News için sitemap ve xml hazırlama

Google News için sitemap ve xml hazırlama

Merhabar arkadaşlar bu makalemizi yazmamızın sebebi bugun google haberler için bir site kaydetmem gerekti ve gördümki internette adam gibi bir tane bile makale yok bende kendi işimi kendim yapayım dedim ve kaydettim şimdide siz değerli misafirlerime bu bilgiyi sunuyorum. Aslında yapmamız gerekenler https://support.google.com/news/publisher/topic/2527688?hl=en&ref_topic=4359874 adresinde verilmiş sırayla adımları uyguluyoruz sadece.

1 Nisan 2014 3 yorumlar Php
php logo

Php ile Şu Zamanda Yazıldı

Facebook’ta herkesin görmüş olduğu 2 dk önce yazıldı gibi sonuç veren uygulamayı yapacağız. Bu uygulama için bir Php fonksiyonu yazacağız. Bu fonksiyon sayesinde gönderdiğiniz bütün timestamp değerindeki zamanlar, şu kadar süre önce yazıldı şekline dönüşecek. Bu fonksiyonu yapacağınız uygulamalara ekleyerek, yazılarınızın ya da yorumlarının ne kadar süre önce yazıldıklarını kolayca okurlarınıza gösterebileceksiniz. Uygulamamızın temelini açıkladım, şimdi geliştirmeye başlayalım.

31 Mart 2014 0 Yorumlar Php
PDO Veritabanı Kullanımı (PHP Data Objects)

PDO Veritabanı Kullanımı (PHP Data Objects)

PHP Veri Nesneleri (PDO) eklentisi, veritabanı işlemlerini gerçekleştirmek için sunulan bir arayüzdür. Php’nin v5.5 sürümünden itibaren mysql_ şeklinde tanımladığımız fonksiyonlara destek vermemesi nedeniyle, veritabanı işlemlerini PDO veya Mysqli ile yapmak zorundayız. Bizlere sunulan bu iki alternatifin birbirine göre avantajları olduğu durumlar bulunmaktadır. Bunlar; PDO Mysqli Sadece nesne yönelimli kullanılır Nesne yönelimsiz de kullanılabilir 12 farklı veritabanını ile kullanılabilir Sadece MySQL[Devamını Oku…]

31 Mart 2014 0 Yorumlar Php
Php ve JQuery ile Sürükle Bırak ile Kategori Değiştirme

Php ve JQuery ile Sürükle Bırak ile Kategori Değiştirme

Bu uygulamamızda, JQuery ile sürükleyerek kategoriler arası değiştirilebilir listeler oluşturmak. JQuery’nin listeler arası sürükle bırak yönteminin (draggable) yanında, Php ve MySQL’de veritabanıyla destekleyeceğiz çünkü yaptığımız sıralamanın başka yerlerde kullanabilmemiz için kaydedilmesi gerekiyor. Uygulamamızın veritabanı işlemlerinde, önceki yazımda geliştirdiğimiz PDO sınıfını kullanacağız. Yazımıza veritabanı yapısını göstererek başlayabiliriz. Ayrıca yazının sonunda sql dosyasını da bulabileceğiniz indirme bağlantımız bulunacak. İlki (üste bulunan) kategoriler, ikincisi ise liste adlı tablomuz.[Devamını Oku…]

31 Mart 2014 1 Yorum Jquery, Php
Php ve JQuery ile Kategori İçinde ve Kategoriler Arasında Sıralama yapma

Php ve JQuery ile Kategori İçinde ve Kategoriler Arasında Sıralama yapma

Bu uygulamamızda, JQuery ile kategoriler arasında ve kategori içinde sıralanabilir listeler oluşturmak. JQuery’nin listeler arası sürükle bırak yöntemi (draggable) ve liste içi sıralama yöntemini (sortable) birlikte kullanacağız. Yani bu uygulama bundan önce yaptığımız liste içi sıralama ve kategoriler arası değiştirme uygulamasının birleşimi olacak. Yaptığımız değişiklikleri veritabanına Php PDO sınıfı ve MySQL  veritabanını kullanarak yapacağız. İlk olarak veritabanı yapımızla yazımıza giriş yapalım. İlk tablomuz kategoriler, ikincisi ise[Devamını Oku…]

31 Mart 2014 0 Yorumlar Jquery, Php
php xml veri çekme ve ayrıştırma

php xml veri çekme ve ayrıştırma

PHP de Herhangi bir xml verisini bölümleyip kullanmak için Kullanılan en önemli Yöntem DOM nesnesi olmaktadır. Bu Nesne bir XML veya HTML metnin veya dosyanın bölümlenip kullanılmasını sağlar Sitelerinzde Basitçe kullnabileceğiniz bir örneği vermek istiyorum Herhangi bir web sitesinin içerisinde bir linkin var olup olmadığını kontrol etmek isterseniz sayfa içesisindeki a tagını kontrol etmeniz yeterli olcaktır a tagı temelde 2[Devamını Oku…]

24 Mart 2014 0 Yorumlar Php
Php kelime linkleme fonksiyonu seo için ideal

Php kelime linkleme fonksiyonu seo için ideal

Merhaba arkadaşlar bügün sizlere php de eklediğiniz bir konuda istediğiniz kelimelere otomatik linkleme ozelliği vereceğiz bu özellik ne işe yarar derseniz özellikle seo için sayfanızda yayınladığınız makalelere otomatik olarak link verdirerek o kelimede üst sıralara çıkmanıza yarar. Kodumuza geçelim. Fonksiyon olarak yaptım daha rahat kullanımı olsun diye.

24 Mart 2014 1 Yorum Php, Seo
php logosu

Xml dökümanı nedir Xml php kullanımı xmlrpc.php

XML platformlar arası bir haberleşme dili olarak daha hızlı evrensel bir dildir. Xml bazılarına göreyse yeni bir web devrimidir.XML bazen dokümanları depolamak amacı ile bir veri tabanı olarak kullanılır.Fakat XML nin temel amacı veri depolamak değildir.

11 Şubat 2014 0 Yorumlar Php
php logosu

Php class yapısı

Sınıflara bir çok fonksiyonu bir düzene göre bir arada barındıran yapılardır. Belli bir konu ya da olayın fonksiyonlarını içerir ve belli bir amacı olduğu için sınıf kurulma ihtiyacı duyulur.

24 Aralık 2013 0 Yorumlar Php
lisanslama

PHP Script Lisanslama Örneği

Bazı yerlerde bu örnekleri $_SERVER değişkenine göre yaptıklarını gördüğüm için içime daha çok sinen haliyle bir örnek yapmak istedim. İçime sinmeme sebebi kolay müdahele edilebilir olmasıdır.

17 Ekim 2013 0 Yorumlar Php