Tüm dünyada ikinci ölüm sebebi olarak bilinen sindirim sistemi enfeksiyonlarının gıdalarla ve Su ile bulaşabildiği bildirildi.

Ateş, bulantı, kusma, karın ağrısı ve ishalle kendini gösteren kolera, tifo, dizanteri, EHEC gibi enfeksiyonlar bazı basit tedbirlerle kontrol altına alınabiliyor. Gıdaların doğru yöntemlerle saklanması, yemeklerin günlük olarak tüketimi, Sağlıklı buzdolabı, damacana su yerine tek kullanımlık pet şişelerin tercih edilmesi, abur cubur yemekten uzak durulması gibi tedbirler, sindirim sistemi enfeksiyon risklerini asgariye indirebiliyor.

Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Kenan Keskin, "Sindirimsistemi enfeksiyonları; kaynağında kirli olan gıdaların tüketilmesi, gıdaların temizlenerek yenmeye hazır hale getirilme sürecinde hastalık etmenleri ile teması ya da gıdayı hazırlayan kişilerden bulaşmaktadır. Gıdalar pişirildiği zaman hastalık faktörlerinin büyük bir kısmı yok olur. Mikroorganizmalar 60 derecenin üzerinde canlılıklarını kaybettikleri için mikropların büyük bir kısmı ortadan kalkar. Sindirim sistemi enfeksiyonlarından korunmak için alınacak bazı basit tedbirler, gıda zehirlenmelerinin yanısıra hayatı tehdit edici hastalıkların ortaya çıkmasını da engelleyecektir" dedi.

ABUR CUBURU BIRAKIN

Abur cuburun sindirim sistemi enfeksiyonlarına davetiye çıkardığını anlatan Keskin, "Yiyeceklerde ya da Suda belli miktarda bulunan bakteriler, yine üst solunum yollarındaki bazı bakterilerle birlikte mideye inebilir. Mide ise çok kuvvetli Asit dengesi ile tüberküloz basili hariç, bu bakterilerin yüzde 98'ini yok eden bir özelliğe sahiptir. Ancak bunun gerçekleşebilmesi için normal fizyolojik şartların uygun olması gerekir. Eğer normal öğünde normal bir yemek tüketimi gerçekleşmişse mideye gelenmikroplar etkisiz hale getirilir. Ancak abur cubur tüketimi ile birlikte bol miktarda Sıvı alınması, yiyeceklerin midede kalış sürelerini uzatır. Sonuç olarak midedeki asit miktarı azalır ve enfeksiyon geçişi olur. Sindirim sistemi enfeksiyonlarından korunmak için sağlıklı beslenme, ölçülü yemek yeme çok önemlidir. Çünkü yeme düzenindeki bozukluklar sindirim sistemini olumsuz etkilemektedir" şeklinde konuştu.(İHA)

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.