Yağmurlu havaların inflamasyon adı verilen romatizmal ağrıları tetiklediğini biliyoruz. Bu ağrılar karşısında alınacak birkaç küçük önlem oruç tutan kişilerin rahat bir Gün geçirmesine yardımcı olacaktır.

Yurdun genelinde seyreden yağışlar boyun, sırt ve bel bölgesinde ağrı, sabah tutukluğu, el ve ayaklarda uyuşma gibi çeşitli eklem ağrılarını ve bir o kadar şiddetli baş ağrılarını artırabiliyor.

Bu ağrılar karşısında alınacak birkaç küçük önlem gün boyu oruç tutan kişilerin rahat bir gün geçirmesine yardımcı olacaktır.

ADIMINIZI DİKKATLİ ATINBel, boyun, sırt ağrılarınızı hafifletmek için ağrıyı daha da artıracak dikkatsiz hareketlerden kaçının. Ani oturup kalkmak, ani dönüşler, yataktan hızla kalkmak, ağır kaldırmak, uzanmak, eşyaları itmek bel ve boyun hastalıklarının ve ağrılarının en sık karşılaşılan tetikleyicileridir. Gün boyunca ağrılarınızı artıracak bu tip hareketlerden kaçının.

YATTIĞINIZ YER ÖNEMLİBoyun ağrınız varsa yatarken iki havluyu rulo haline getirerek ense kökünüzü destekleyin. Çok sert ve üst üste iki yastıkla yatmayın.

BELİNİZİ DESTEKLEYİNİftardan sonra Televizyonun karşısında çayınızı yudumlarken oturduğunuz koltukla belinizin arkasında oluşan boşluğu yine havlu yöntemi ya da küçük bel yastığı ile destekleyin. Gün içinde yüksek topuklu ve babet ayakkabılar giymekten kaçının. Sert masaj ve ovma işlemleri yapmayın. Ağrı hissettiğiniz an yaptığınız işe ara verin ve dinlenin.

VÜCUDUN DOĞAL AĞRI KESİCİSİNDEN FAYDALANINVücudun doğal ağrı kesici Maddelerinden biri endorfindir. Beyin belirli ağrılara karşı güçlü kimyasal maddeler salgılayarak ağrıyı bertaraf edebilmektedir. Birçok araştırma ağrı kesicilerin psikolojik etkisi olduğunu göstermektedir. Ağrıyı aşabileceğinize inanarak beyninizi yönlendirin. Vücut doğal maddeleriyle zaten bu konuda en büyük yardımcınız olacaktır.

ROMATİZMA İÇİN BİBERİYEAğrıları dindiren biberiye özellikle eklem ve romatizma ağrıları üzerinde oldukça etkili bir güce sahip. Eklem ya da kas ağrıları için yağından faydalanılmaktadır. Ağrıyan bölgeye birkaç damla sürülerek uygulanır.

İFTARDA BİBERİYE ÇAYIBir çay kaşığı kurutulmuş biberiye yaprağını 1 fincan Suda demleyerek çay olarak tüketebilirsiniz.

Dr. İsmailAĞARwww.ismailagar.com

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.