TEMEL BİLGİLER

TANIMLAMA: Çevre dokudaki enfeksiyona bağlı akciğer erimesi ile gelişen içi cerahat ile dolu akciğer kaviteleri. Genel gidiş ani başlayıcı ve ilerleyicidir. Genetik :Bilinen genetik geçiş yok Görülme sıklığı: Bilinmiyor, oldukçanadir Yaş: Genç erişkinler (16- 40 yaş); orta yaş(40- 75 yaş) da sık görülür Cinsiyet: Erkek= kadın

BELİRTİ VE BULGULAR -Öksürük -Ağız Kokusu -Balgam -İltihaplı, kötü- kokulu balgam -Ateş -Göğüs ağrısı -Nefes darlığı -Üşüme, titreme -Halsizlik -Kırıklık -Zayıflama -Kilo kaybı -Gece terlemesi -Kanlı balgam -Solunum seslerinde azalma -Hırılıtılı solunum -Sık solunum -Çarpıntı -Terleme -Asimetrik göğüs hareketleri -Parmak çomaklaşması

NEDENLERİ -Yabancı cisimlerin akciğere kaçması sonucu oluşan zatürreler. -Akciğer dokusunu eriten tipde zatürreler -Vucudun başka yerinde oluşan iltihabın kan yoluyla Akciğerlere ulaşması ve burda zatürre yapması (septik emboli) -Bakterilerin kana karışması -Bronşial tıkanması veya darlığı -Tümörler

RİSK FAKTÖRLERİ -Kötü ağız ve diş bakımı,diş eti iltihapları. -Alkolizm -İlaç bağımlılığı -Epilepsi (Sara Hastalığı) -Şuur kaybı – Akciğer Kanseri -Bağışıklık sistemi baskılanması -Diabetes mellitus (Şeker hastalığı) -Yabancı cisim -Mide muhtevasının yemek borusuna kaçması (Gastroözafagial reflü) -Sinüzit

TANI LABARATUAR -Beyaz küre yükselmesi -kansızlık -Serum Protein azalması -Balgam kültürü ve antibiogramında iltihaba yol açan mikrobun üretilmesi.

GÖRÜNTÜLEME -Akciğer grafisi- abse ve çevresinde iltihap alanı net olarak görülür -Hava- Sıvı seviyesi -Akciğer zarında sıvı toplanması -Bilgisayarlı tomografi: Absenin lokalizasyon ve yayılımı belirler.

TANI İŞLEMLERİ -Bronş tıkanması veya darlığı şüphesi varsa bronkoskopi yapılır.(Ucunda minik Kamera olan fiberoptik fleksibl bir boru ile bronşların içi incelenir) -Göğüs yüzüeyinden iğneyle girerek abseden numune almak (Transtorasik akciğer biopsisi) mümkündür.

TEDAVi -Ciddi ise veya Cerrahi uygulanacaksa yatırılarak tedavi edilmelidir.

GENEL ÖNLEMLER -Özel pozisyonlar ve masajlarla akciğerdeki abse balgam yoluyla atılmaya çalışılır(Postural drenaj) -Akciğer fizyoterapisi -Nedene yönelik tedavi (örneğin., antibiütikler) -Komplikasyonlar için cerrahi metodlar gerekebilir.

DİYET -Kısıtlama yok

HASTANIN EĞİTİLMESİ -Solunum fizyoterapi teknikleri

İLAÇLAR Kültür ve hassasiyet sonuçlarına göre antibiolikler kullanılır .

HASTANIN İZLENMESİ Akciğer grafilerindeki kistik boşluk (Kavite) kaybolana veya düzelene kadar (birkaç hafta veya ay) tedaviye devam edilir.

BEKLENEN GELİŞME VE PROGNOZ Genellikle yüz güldürücü. % 25 oranında sekel kalır. Birlikte başka hastalık varsa sekel artar.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.