ANKARA – Yüksek teknolojik özelliklere sahip “akıllı Telefonların” genellikle standart okuma mesafesi olan 40-50 santimetreden daha yakında tutulduğu ve sıklıkla daha küçük cisimleri görmek için zorladığı gerekçesiyle, uzak görme yeteneği bozabildiği belirtiliyor.

Göz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Uğur Emrah Altıparmak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, halk arasında uzağı görememe olarak bilinen “miyop”un toplumda en sık görülen kırma kusurlarından biri olduğunu söyledi.

Anne veya babası miyop olan çocuk ve gençlerde daha yüksek miyopi numaraları ile sık karşılaşıldığına dikkati çeken Altıparmak, ailesel yatkınlığın yanı sıra çevresel faktörlerin de göz hastalıklarına neden olduğunu vurguladı.

Altıparmak, “Günümüzde, çocuklarımız zaten yoğun biçimde okul, ders ve proje gibi aktiviteler nedeniyle bilgisayar kullanıyor, okuyorlar. Buna son yıllarda akıllı telefonlar da eklendi. Özellikle akıllı telefonlar, çocuğun gözlerini bozabiliyor, miyopiyi hızlandırabiliyor. Bu nedenle ailelerin akıllı telefon kullanan çocuklarına kullanım süresiyle ilgili sınırlamalar getirmesi gerekiyor” uyarısında bulundu.

-Akıllı telefonlar uzağı görme yeteneğini bozabiliyor”

Bazı çalışmalarda “bir kuşaktan sonrakine daha sık miyoplaşma görüldüğü, hatta ülkedeki eğitim düzeyinin artması, sanayileşme ve teknolojik ilerlemenin yaygınlaşmasına bağlı olarak da miyopinin daha sık ortaya çıktığının gösterildiğini” anlatan Altıparmak, şunları kaydetti:

“Bu da miyopinin gelişmesi ile artan eğitim düzeyinin, uzayan yakın çalışma (okuma, bilgisayar) saatlerinin artmasının etkisi olabileceğini düşündürüyor.

Son yıllarda giderek daha yaygın kullanılan, hatta herkesin günlük hayatının parçası haline gelen akıllı telefonların da miyopinin tetiklenmesinde ve artmasında etken olabilir.

Günlük yaşamdaki mevcut yakın çalışma yüküne ek olarak, gözlerimizi daha da yakın bir faaliyete zorlayan bu cihazlar, genellikle standart okuma mesafesi olan 40-50 santimetreden daha yakında tutuluyor, sıklıkla da daha küçük cisimleri görmek için bizleri zorluyor. Bu da miyopinin ortaya çıkmasında ve ilerlemesinde yepyeni bir risk faktörü olabiliyor. Akıllı telefon kullanıcıları sürekli cihazlarının ekranına bakınca uzak görme yetenekleri bozulabiliyor.”

-“Çocuklara sınırlama getirin”

Altıparmak, özellikle göz numarasının aktif olarak değiştiği ve gözde “emetropizasyon” adı verilen numaranın, doğal gelişim süresi içinde düzene girdiği ilk 9-18 aylık sürede bebekleri, bu tür cihazlardan uzak tutmanın yararlı olacağının altını çizerek, şöyle devam etti:

“Emetropizasyonın azalarak da olsa sürdüğü ilk 8-10 yaş ve hatta sonrası döneminde de çocuklarımızı bu tür cihazlardan mümkün olduğunca belli kurallar koyarak ve süre sınırları getirerek faydalandırmak önemli olabilir. Miyop olmayan çocuğun miyoplaşma riskini bu şekilde azaltabilir, miyop olan çocuğun da numara artış hızını bu şekilde yavaşlatabiliriz.”

-“Çocuğun dış aktivitelerle ilgilenmesi ‘miyopi’ riskini azaltıyor”

Altıparmak, açık Havada daha çok zaman geçiren çocuklarda miyopinin daha seyrek görüldüğünü ortaya koyan çalışmaların da literatüre girdiğini belirterek, “Özellikle görme kusurlarının aktif olarak değiştiği ilk 8-10 yaş döneminde çocukların dış aktivitelerle daha sık ilgilenmelerinin miyopi gelişim riskini azalttıyor” diye konuştu.

-İngilizler de yüzde 35 artış

İngiltere Focus Kliniği’nden doktor David Allamby ise bloğunda paylaştığı araştırmasında, akıllı telefonlar dolayısıyla miyop sorunlu hasta sayısında yüzde 35’lik bir artış olduğunu bildirdi.

Allamby, artışın akıllı telefonların yayılmaya başladığı 1997 yılından bugüne kadar olduğuna işaret etti. Allamby, kullanıcıların alışkanlıklarını değiştirmemesi durumunda önümüzdeki 10 yılda yüzde 50 artmış olacağı uyarısında bulundu.

David Allamby, eskiden sadece Televizyon sonra hem televizyon hem bilgisayar bugün ise akıllı cep telefonları ya da tablet bilgisayarlarından oluşan üçlünün gözler için kalıcı tehlike yarattığını kaydetti.

Allamby’nin araştırmasına göre miyop tedavisi için kendisine gelen hastalar cep telefonlarını yüzlerinden ortalama 30 cm uzaktan kullanıyor. Allamby, bazı kişilerde ise 18 cm gibi çok yakın ölçekleri tespit ettiğini vurgularken gazete, kitap ya da benzeri şeylerin en az 40 cm uzaktan okunması gerektiğini bildirdi. David Allamby, güneş ışığının ekrandaki yansıma etkileri dolayısıyla dış mekanda daha az cep telefonu kullanılmasını da önerdi.

Doktor Allamby, çocukların ne kadar geç cep telefonu sahibi olursa miyop sıkıntısından o kadar uzak olacağını belirterek ebeveynleri de uyardı(AA)

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.