Ankilozan spondilit, omurga ve omurga ile kalça eklemini bağlayan eklem olan sakroiliak eklemi tutan romatizmal bir hastalıktır. Göz, akciğer ve kalp kapakçıklarını da tutabilir.

Bel ağrısı, eklemlerde tutukluk, hareket kaybı ve eklemlerde şekil bozukluğuna neden olabilir. Bu hastalığın nedeni tam olarak bilinmemektedir. Tipik olarak ergenlik çağında olanlar ve genç erkekler daha fazla etkilenmektedir. Omurga hareketliliğinde kayıp hastalığın erken belirtilerindendir. Bel omurlarının yanı sıra, omuz, kalça ve Ayak eklemlerinde de etkilenme görülebilir.

a) TedavisiErken tanı ve tedavi, ağrı ve özürlülüğü en aza indirebilir. Egzersiz tedavinin ayrılmaz bir parçasıdır. Egzersiz tedavisi;

Vücut düzgünlüğünün korunmasına yardımcı olur,Eklemleri korur,Solunum egzersizleri akciğer kapasitesini korumaya yardımcı olur. Ankilozan Spondilit hastalarının önemli bir kısmı aktif ve üretken bir yaşam sürebilirler.

b) Öneriler

Gün boyunca omurganın pozisyonuna özellikle dikkat edin ve doğru pozisyonlar kullanın.Uzun süreli oturmaktan ya da ayakta durmaktan kaçının sigara içiyorsanız bırakınEgzersizlerin tedavinin ayrılmaz bir parçası olduğunu unutmayınYüzmenin sizin için faydalı bir aktivite olduğunu unutmayınProteinden, vitaminlerden ve kalsiyumdan zengin yiyeceklerle beslenin. Ancak kilo almaktan kaçının.Araba kullanırken emniyet kemeri kullanın ve boynunuzu korumak için arabanızda gerekli değişiklikleri yapın.Sırtüstü ya da yüzükoyun yatın, dizlerinizi karnınıza çekerek yatmayın.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.