İl Sağlık Müdürlüğü Ana Çocuk Sağlığı Şube Müdürü Vildan Akar, Anne Sütünün ilk 6 Ay bebek için ideal bir besin olduğunu ve iyi beslenen bir annenin bebeği için tek başına yeterli olduğunu belirterek, "Anne sütü alan bebeklerde güven duygusu gelişir. Psikolojik olarak bebek daha huzurludur" dedi. İl Sağlık Müdürlüğü tarafından 1-8 Ekim Dünya Emzirme Haftası sebebiyle kentin 3 ayrı değişik noktasında kurulan beyaz çadırlarda, binlerce anne bilgilendirildi. Heykel, Santral Garaj ve Şehreküstü'ndeki beyaz çadırlarda annelere broşürler dağıtılarak, uygulamalı bilgiler verildi.

Heykel'deki beyaz çadırı ziyaret eden Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Hikmet Şahin ve Bursa İl Sağlık Müdürü doktor Serhat Yamalı da annelerle sohbet edip, anne sütünün önemini anlatan broşürler dağıttı. Sağlık Bakanlığı'ndan bebek dostu kent unvanını almaya hazırlanan Bursa'nın bebek ölümlerinin en az yaşandığı bir il olduğunu hatırlatan Sağlık Müdürü Serhat Yamalı, emzirmenin anne ve bebeği için doğal bir sakinleştirici olduğunu söyledi.

Ana Çocuk Sağlığı Şube Müdürü Vildan Akar ise, anne sütü alan bebeklerin sağlıklı şekilde gelişme imkanı bulduğunu, hastalıklara karşı bağışıklık sistemlerinin daha güçlü olduğunu ifade ederek, "Anne sütü ilk 6 ay bebek için ideal bir besindir ve iyi beslenen bir anne bebeği için tek başına yeterlidir. Doğumdan hemen sonra bebeği kucaklamak, anne ve bebek arasında sıkı bir bağ oluşturur ve kucaklanan bebek doğal olarak memeyi bulur ve emmeyi öğrenir. Anne sütü alan bebeklerde güven duygusu gelişir, psikolojik olarak bebek daha huzurludur. Anne sütü ve doğumdan sonra gelen ilk sarı süt (halk arasında ağız olarak bilinir) bebeği ishal, öksürük, soğuk algınlığı ve diğer hastalıklardan korur. Ağız, bebeğin ilk aşısıdır. İlk günlerdeki ağız sütü azdır ancak bebeğin tüm ihtiyacını karşılar. Bu dönemde bebeğe şekerli Su, mama, inek sütü veya başka gıdalar verilmemelidir. Bu gibi ek besinlerin verilmesi bebeği hastalandırabilir ve iştahını keser" dedi. İHA

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.