Arabaların üzerindeki kuş pisliklerine dikkat

Geçtiğimiz hafta Balıkesirin Manyas ilçesinde başlayan kuş gribi salgını, bugüne kadar yabancısı olduğumuz bu tehlikeli hastalıkla ilgili pek çok soru işaretini de gündeme getirdi. Son günlerde Bize de geçer mi?, Öldürür mü? gibi sorular, halk arasında sıkça sorulmaya başladı. Acıbadem Hastanesi İç Hastalıkları Bölüm Başkanı Prof. Dr. Koptagel İlgün, Türkiyede kuş gribine yol açan virüsle ilgili sorulara açıklık getirdi.Prof. İlgün, "Arabaların üzerindeki kuş pisliklerine ellemeyin" uyarısında bulundu.

ÖLÜMCÜL OLABİLİR

* Türkiyede bulunan Avian Influenza A(H5N1) virüsü nedir? Esas olarak kuşlarda oluşan bir virüs tipidir. 2003 sonları ve 2004 başlarında Asyada 8 ülkede kümes hayvanları arasında Influenza H5N1 salgını oluştu. O ülkelerde 100 milyondan daha fazla kuş ya öldü ya da hastalığı kontrol etmek için öldürüldü. 2004ün haziran sonlarında Asyanın birkaç ülkesinde kümes hayvanları arasında yeni bir ölümcül Influenza H5N1 salgını başladı. Tayland, Vietnam ve Kamboçyada ise Influenza A (H5N1) insan enfeksiyonları olduğu bildirildi.

* İnsanlar için tehlikeli mi? H5N1 virüsü, çoğunlukla insanları enfekte etmez. Ancak 1997te, Hongkongda kümes hayvanlarında yaşanan kuş gribi salgını süresince kuştan insana bulaşan ilk vaka görüldü. 18 insanda ağır solunum yolu hastalığına neden oldu, 6 kişi öldü. Çok yakın zamanda, Tayland, Vietnam ve Kamboçyada da H5N1 insan vakaları oluştu. Bu vakaların çoğu kümes hayvanlarıyla yakın temas eden insanlardı.

DIŞKIDAN GEÇEBİLİR

* Bu virüs insandan insana bulaşır mı? Yoksa, sadece kuşlardan insanlara mı geçiyor? Bu virüsün kişiden kişiye yayılımı nadiren yaşandı. Bulaşan kişiden başka insanlara geçme durumu ise olmadı. Ancak, tüm influenza virüsleri değişme yeteneğine sahip olduğu için kaygı duyuluyor. Virüsün insandan insana yaygın olarak bulaşma olasılığına karşı uzmanlar hazırlık yapıyor.

* Hastalık kuş pisliğinden insana geçer mi; arabaların üzerindeki kuş pislikleri temizlenirken bulaşma ihtimali var mı? Kuşun pisliğinden de bu virüsün geçme ihtimali var. Göç yolları üzerinde oturuyorsanız şu sıralar direkt kuş pisliğiyle temas etmemek yararlıdır.

EV KUŞLARI SAĞLAM

* Ev kuşları da kendiliğinden bu gribe yakalanır mı? Hayır, durup dururken yakalanmazlar. Bu virüsü göçmen kuşlar taşır. Tehlikeli diye evdeki kafesin içindeki kuştan da şüphelenmenin anlamı yok.

kaynak:sabah

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.