Bir organ veya dokuya yetersiz Oksijen ulaşması veya dokuya gelen kan akımındaki azalma sonucunda gelişen durumdur. Asfiksi gelişen hastalarda birçok organda hafif, orta ve ağır düzeyde hasar gelişebilir. 

Tedavideki  amaçlar;

Kan basıncı, oksijen ve Karbondioksit düzeylerini normalleştirerek ciddi asfiksiden korumak. Bebeğin desteklenmesi sağlanarak gelişen hasarların onarılmasına yardımcı olmak.  

Bebeğin ihtiyaçları: 

Oksijensizlik veya kanlanmadaki yetersizlik yüzünden oluşan beyin zedelenmesi sonucunda gelişen nöbetlerin tedavisi Kan basıncını normalleştirici tedavi Eğer oksijensizlik veya kanlanmadaki yetersizlik nedeniyle bağırsakları zedelenmiş ise damar yolu ile beslemek Solunum desteği sağlamak.  

Hipoksik İskemik Ensefalopati

                        Hipoksi oksijen yetersizliği, asfiksi doku kanlanmasındaki yetersizlik, ensefalopati ise Anormal beyin fonksiyonlarıyla sonuçlanan beyin hasarı anlamına gelmektedir. Hipoksik iskemik ensefalopati ise bir zaman diliminde oksijenlenme ve beyin dokusu kan akımındaki azalma sonucunda gelişen beyin işlevlerindeki anormallikleri ve beyin hasarını tanımlar.

BELİRTİLERİ 

Bebekte tedirgin sıçrayıcı hareketler, irkilme, gerginlik veya gevşeklik, ileri derecede aktivite azalması gibi normal olmayan davranışlar mevcuttur. Bebekte anormal hareketler veya nöbet görülebilir. Bebekte solunum düzensizlikleri veya solunum durması olabilir. Bebekte Oksijensiz kalmaya bağlı diğer organlar da hasarlanıp belirti verebilir.

Böbrekler etkilenmişse; idrar çıkarımında azalma veya hiç idrar yapmama, kanlı idrar, idrar tahlilinde ve börek fonksiyon testlerinde bozulma Karaciğer etkilenmişse; karaciğer fonksiyonlarında bozulma Kan pıhtılaşmasındaki sorunlar Sindirim sistemi etkilenmişse; kanlı dışkılama veya bağırsak zedelenmesi ve hatta bağırsakların delinmesi söz konusu olabilir.  

HAZIRLAYAN; Doç. Dr. Aysu SAY

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.