Trabzon Numune Hastanesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kalp ve İç Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Kaan Kulan, aşırı nem ve sıcağın kalbi olumsuz yönde etkilediğini belirterek, "Aşırı Sıcak, kalp hastalarının düşmanıdır" dedi.

Kalp krizini "Kalp krizi, kalp kasını besleyen kroner damarların tamamen tıkanması ve bu tıkanıklığın belli bir süre sürmesi sonucu kalp kasının bir kısmının ölmesidir" diye tarif eden Dr. Kulan, ailesinde kalp krizi geçiren ve şeker, tansiyon, kolesterol yüksekliği problemleri bulunan fazla kilolu, sigara içen insanlarda kalp hastalığının daha sık görüldüğünü söyledi.

Yoğun iş temposu içinde olup kendine vakit ayırmayan insanların kalp hastası olma riskinin yüksek olduğunu belirten Dr. Kulan, "Özellikle yoğun iş temposunun yanında düzensiz yemek yiyen, egzersiz yapamayan, kilosuna dikkat etmeyen, sigara içenlerin kalp hastası olma riski fazladır. Göğsün orta yerinde baskı veya basınçlı şekilde ağrı varsa, özellikle bu ağrı yokuş çıkarken başlayıp kişi dinlendiğinde geçiyorsa, ilk aşamada kalp hastalığı düşünülmelidir. Kalp krizi, kişi hiç hareket etmediği halde, çok şiddetli ağrının başlamasıyla ortaya çıkar. Beraberinde nefes darlığı, sol kol ağrısı, soğuk terleme ve bulantı da görülebilir" diye konuştu.

Dr. Kulan, kalp hastalarının öncelikle kilo almaması gerektiğine dikkat çekerek, "Kroner hastalığı olan, kalp krizi geçirmiş insanlar kolesterolden zengin yiyeceklerden kaçınmalıdır. Katı yağlar, kırmızı etli yiyecekler, yumurta sarısı ve yağlı süt, yoğurt, peynir gibi yiyecekler kolesterol bakımından zengindir, dikkat edilmelidir. Yüksek tempoda yürüyüş, yüzmek, bisiklete binmek, koşmak idealdir" şeklinde konuştu.

Kalp krizi geçiren hastaların cinsel yaşamlarıyla ilgili bilgi veren Dr. Kulan, "Cinsel aktiviteyi, yoğun ani fiziksel hareket gibi düşünmek gerekir. Kalp krizi sonları hastaların bu tip eforlu aktiviteleri yapıp yapamayacağını anlatmak için belli testler uygulanır. Hatta gerekirse Anjiyografi, balon işlemi, by-pass ameliyatıyla tedavi edilerek bu tip egzersizlerin güvenli yapılması sağlanır" dedi. (iha)

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.