Ayaktaki mantar hastalığının tedavi edilmesi durumunda, vücudun başka yerlerinde başka hastalıkların çıkabileceği düşüncesinin yanlış olduğu, aksine tedavi edilmeyen mantar hastalığının çeşitli hastalıklara yol açtığı bildirildi.

Mantar hastalığının Ayak derisinde en sık görülen deri hastalığı olduğunu belirten uzmanlar, sık görülmesine ve çoğu kez yoğun kaşıntısına karşın genellikle ihmal edilen, fazla önemsenmeyen bir hastalık olduğunu belirtti.

İnsanların birbirlerine sorarak, diğerlerinde de ayaklarının aynı bölgelerinde kaşıntı, soyulma, sulanma gibi rahatsızlıklar olduğunu öğrenince Sağlıklı bir ayağın böyle olması gerektiğini düşünüyor olabileceklerini ifade eden uzmanlar, bunun da ötesinde bazı hastaların da ayak mantarının tedavi edilmesi durumunda, başka yerlerden başka hastalıklar çıkabileceği gibi tamamen asılsız düşüncelere sahip olduğunu söyledi.

Genellikle çok kaşıntılı olan ayak mantar hastalıklarının, bu kaşıntının verdiği rahatsızlığın yanı sıra tedavi edilmezse bazen başka hastalıklara da yol açabileceğine dikkat çeken uzmanlar, kaşınma yoluyla deride yaralar ve sıyrıkların açılmasının diğer mikroplar için bir giriş kapısı oluşturacağını ve değişik tiplerde ikinci bir mikrobik hastalık eklenebileceğini vurguladı.

Ülkemizde yılancık adı verilen mikrobik hastalığın en sık ayaklar ve bacaklarda görülme nedeninin de tedavi edilmeyen mantar hastalıklarından kaynaklandığını belirten uzmanlar, bunların da dışında mantar hastalıklarına karşı bazı alerjik reaksiyonlar gelişerek başka türden sorunlara yol açabileceğini söyledi.

Bunların en sık görülen şeklinin, halk arasında ''mayasıl'' adı verilen ayak parmak arası yerleşimi olduğunu kaydeden uzmanlar, "Bu tip bazen kuru soyulmalar, bazen kabarcıklı, bazen de yaş, beyaz, peynirimsi bir manzarada görülebilir. Ayak tabanında ise genellikle kuru soyulmalar ve bazen kalınlaşmalarla görülebilir. Ayak tırnaklarına yerleştiğinde, tırnaklarda kalınlaşma, kabalaşma, renk değişikliği görülür. Bazen kalınlaşmalar çok aşırı olup, ağrıya yol açabilir, ayakkabı giyilmesini ve tırnak kesilmesini zorlaştırır. Görüntüsünün çirkinliği ise en belirgin yanıdır. Bulaşması doğrudan ayak ayağa sürtüşme yoluyla olabileceği gibi, terlik, çorap, ayakkabı, havlu gibi ortak kullanılan eşyalardan veya banyo, küvet, plaj, hamam ve benzeri ortak zeminlerden olabilir" dedi.

Ayakların yıkandıktan sonra iyi kurulanmayıp nemli kalmasıyla mantar üremesi için çok uygun bir ortam oluşturulacağını ifade eden uzmanlar, daha çok tırnak makası, törpü gibi tırnakta zedelenme de yapabilen ortak eşyaların kullanılmasının hastalığın tırnaklara bulaşmasına neden olduğunu kaydetti. İHA

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.