Baş ağrısı toplumda sık olarak görülen bir şikayettir.Hayatının herhangi bir döneminde baş ağrısı çekmeyen insan yoktur.Özellikle kadınlarda görülme sıklığı fazladır.Çoğunluğunu sinirsel nedenlere bağlı baş ağrıları oluşturur. Baş ağrısı yapan hastalıkların içinde en çok korkulan "beyin tümörleri ve buna bağlı gelişen baş ağrılarıdır".Beyin tümörünün toplumda görülme sıklığı yüz binde bir olduğunu düşünürsek tümöre bağlı baş ağrılarının ne kadar az olduğunu anlayabiliriz.Buna rağmen başı ağrıyan hastaların öncelikle akıllarına "acaba beynimde tümör var mı" sorusu gelmektedir. Baş ağrılarını 12 ana başlık altında inceleyebiliriz.

1-Migren 2-Gerilim baş ağrısı 3-Küme (Cluster) baş ağrısı 4-Kafa travmalarına bağlı baş ağrıları 5-Damarsal kökenli baş ağrıları 6-Damarsal olmayan ancak diğer beyin içi hastalıklara bağlı baş ağrıları 7-Yapısal lezyon olmayan baş ağrıları 8-Bazı ilaçların kullanılması ile oluşan baş ağrıları 9-Bazı metabolik hastalıklar esnasında oluşan baş ağrıları 10-Boyun,göz,kulak,paranasal sinüs sinüsler (Sinüzit), diş ,yüz kökenli ağrılar: 11-Kranial sinir nevraljileri: 12-Sistemik enfeksiyonlarda görülen baş ağrıları

Yukarıda ki listeyi incelediğimizde iki ana konu karşımıza çıkıyor.Baş ağrısının sebebi beyin ile ilgili hastalıklardan veya beyin dışı hastalıklardan kaynaklanıyor.Öyleyse baş ağrılarını; 1-Beyine ait hastalıklar sonucunda oluşan baş ağrıları. 2-Beyin dışındaki hastalıklara bağlı baş ağrıları olarak iki ana guruba ayırırsak yanlış olmaz.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.