Memorial Diyarbakır Hastanesi’nde görevli kardiyoloji uzmanı Dr. Cegerğun Polat, Kurban Bayramı’nda kalp, tansiyon, şeker ve mide rahatsızlığı bulunan vatandaşların yiyecek ve içeceklerine dikkat etmeleri gerektiğini söyledi.

DİYARBAKIR – Yaklaşan Kurban Bayramı nedeniyle aşırı et, tatlı ve yağlı yiyecekler konusunda vatandaşlara uyarılarda bulunan Dr. Polat, ileride ciddi sorunlarla karşılaşmamak için dikkatli davranılması gerektiğini dile getirdi.

Dr. Polat, bayramların en ağır yemek tüketiminin olduğu bir dönem olduğuna dikkat çekerek, bayramlarda tatlı tüketiminin ciddi sorunlara yol açabileceğini kaydetti.

Dr. Polat, “Tabiki çok yoğun ve ağır gıdaların tüketildiği bir dönem oluyor, Kurban Bayramı sadece et tüketimi ile sınırlı değil, misafirliklerle birlikte şeker tüketimi, tatlı, baklava yada yapılan ağır yemeklerin yenilmesi ile ciddi mide ve bağırsak problemleri, beraberinde şeker yada tansiyon hastası olanların ciddi dalgalanma göstermeleri söz konusu oluyor. Vücudu aldığınız gıdalar ile zorladığınızda bu kalp açısından da ciddi bir risk oluşturuyor. Kırmızı etin aşırı tüketilmesi öncelikle kolesterolü ciddi derecede olumsuz etkiliyor ancak uzun vadede olan problemler bunlar, kısa vadede ise mide ve barsak problemi ile ilgili sorunlar, yada ağır yemeklerin vücutta kan dolaşımında yarattığı dengesizlik kalp ve diğer organlar üzerinde etkiler yaratıyor. Benim önerebileceğim özellikle risk grubunda olan kalp, şeker, tansiyon hastası olan hastaların dengeli ve ölçülü beslenmelerine dikkat etmeleri lazım. Misafirliklere gittiklerinde de Gün içerisinde kendilerine bir hedef belirleye bilirler, kota koyabilirler. Bu doğrultuda seçerek yerler ve dengeli beslenme olur. Bazen ikramları geri çevirmek ne kadar kabalık olarak görünse de öncelikle kendi sağlığımızı düşünmek gerekir. Yani yiyeceğimiz ürünleri seçmek ve sınırlamak aslında bizlerin elinde ancak bazen ne olacak 3-4 Günden diyen bir toplumuz ancak 3-4 gün önemli bir süre ve insanlar bir anlık yaptığı hatanın bedelini çok ağır ödeye biliyor. Yemek ve gıda aşırı tüketmekte böyle bir şey” dedi.

Dr. Cegerğun Polat, özellikle risk grubu olan kalp, şeker, tansiyon ve mide ile ilgili sorunları olan vatandaşların yiyecekleri sınırlı ve kısıtlı tüketmesi gerektiğini, yaşanabilecek olumsuz bir durumda hekimlere başvurmalarını istedi.(İHA)

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.