İşyerlerinde Masa başı iş yapanların en önemli sorunlarından birini kronik bel ağrıları oluşturuyor. Uzmanlar, hayatımızı önemli derecede etkileyecek bu ağrılardan kurtulmak için çeşitli uyarılarda bulunuyor. Uzun süre Araba kullanan insanlarda da görülebilen bel ağrılarından kurtulmak için egzersiz yapmak, çok ağır yük kaldırmamak, baş seviyesinden yüksekteki yerlere uzanırken zorlanmamak gibi etkenler, dikkat edilmesi gereken hususların başında yer alıyor.

International Hospital Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Demet Parlar, "Yanlış oturmak, aniden yapılan yanlış bir hareket, sık öne eğilip kalkma gibi tekrarlayıcı hareketlerle uzun süre araba kullanmak, bel ağrılarının ortaya çıkışını kolaylaştırıyor" şeklinde konuştu.

Dr. Demet Parlar, bel ağrılarından korunmak ve Sağlıklı vücuda sahip olmak için öncelikle düzenli egzersizlerin yapılmasını öneriyor. Parlar'a göre sırt ve karın kaslarının çalıştırılması için yüzme, yürüyüş, sabit Bisiklet ve koşma gibi sporlar önemli bir yere sahip. Bu sporlara ek olarak sırt, karın, kalça ile uyluk kaslarını güçlendiren ve esneten egzersizler yaparak, bel sorunun ortaya çıkma riski azaltılabilir. Bel ağrısından kurtulmak için bir diğer yöntem sağlıklı bir duruş bulmak. Dr. Parlar bu duruşu, "Yandan bakıldığında kulak, omuz, kalça ve Ayak bileğinin aynı eksende olması gerekir. Sağlıklı duruş için basitçe, karın içerde çene ve göğüs geride, göğüs önde olmalıdır. Her durumda ayakta, otururken, yürürken, öne eğilirken sağlıklı duruşu bulmayı ve korumayı unutulmak gerekir" şekilde tarif ediyor. Öte yandan, Asker, polis ve güvenlik görevlilerinin bir kısmının görev icabı sürekli ayakta durması, bel ağrısını tetikleyen unsurlardan başında yer alıyor.

Dr. Parlar, uzun süre ayakta durmak zorunda kalanların, yukarda bahsi geçen sağlıklı duruşa dikkat etmesini öneriyor.

AĞIR KALDIRMAK OMURGA İÇİN ÇOK TEHLİKELİ Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Demet Parlar'ın, sağlıklı bir duruş için diğer tavsiyeleri ise; bir bacağın altına 15-20 santimetre yüksekliğinde küçük bir yükselti konulması ve dizin birinin hafifçe bükülmesi. Ayrıca bu pozisyonun sıkça değiştirilmesi. Parlar, 2 Saatte bir ya da yorgunluğun hissedildiği anda beli esnetici egzersizler yapılması gerektiğini de belirtiyor. Masa başında sürekli oturanların ise ayaklarının yere temas etmesi, diz ve kalçanın 90 derece bükük olması gerekiyor. Demet Parlar, çok yüksek ya da alçak iskemle ile koltuklarda bu pozisyonun sağlanmasının zor olacağını hatırlatarak, "Koltuk yüksekse, ayaklarınız altına birer tabure koyarak yükseltin" diyor. İskemlenin kol desteklerinin ve kolların yere paralel durması gerektiğine işaret eden Parlar, "

Omurganız dik (sağlıklı duruşu hatırlayın!), beliniz destekli olsun. Başınız omuzlarınızın önünde durmamalı, omuzlar rahat bir pozisyonda olmalı" diye konuştu. "Ağır kaldırmak omurga için çok tehlikeli" uyarısını yapan Parlar, güvenli olarak ağır kaldırmak için ayakların yere sağlam basmasını ve ayaklar arasındaki mesafenin yaklaşık omuzlar arasındaki mesafe kadar olması gerektiğini belirtiyor. Sonrasında ise bel düz tutularak çömelmeli ve nesne vücuda yaklaştırılıp kavranmalı. İmkan varsa 2'ye bölünmeli ve yerinden hareket ettirirken çekmek yerine itmek tercih edilmeli. Belin zorlandığı bir diğer hareketin ise baş seviyesinden yüksek yerlere uzanarak iş yapmak olduğunu söyleyen Parlar, tabure veya sağlam bir merdiven kullanılmasını öneriyor. Çok yumuşak veya çok sert yatakta yatılmaması gerektiğini ifade eden Dr. Parlar,

"Yatağınız vücudunuz içine gömülmeyecek kadar sert, bel çukurunuzu destekleyecek kadar yumuşak olmalıdır. Sırtüstü yatarken dizlerin altına bir yastık koymak, yan yatarken dizleri karına doğru çekmek beli rahatlatır. Yüzüstü yatmak veya bacakları düz uzatarak sırtüstü yatmak bel çukurunuzu arttıracağından, belinizde ağrıya neden olabilir" uyarısında bulundu.(İHA)

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.