bel fıtığı günümüz insanının en önemli Sağlık sorunlarından biri haline geldi. Yaşam kalitesini düşürüp, iş gücünü azaltıp, bazen de çekilmez boyutta ağrı ve hareket zorluğuna neden olmaktadır.

Yaygın görülen bu rahatsızlığın,cerrahi dışındaki tedavi yöntemleri konusunda tam bir fikir birliği henüz oluşmadı. Farklı yaklaşım ve tedavi yöntemleri deneniyor. Ancak bu yöntemler içinde en başarılı olanları hastayı, hastalığı hakkında bilinçlendirip eğitmek, kendi kendini korumasının gerekliliğine ikna etmek ve öğretmektir.

Bel fıtığı tedavisinde ve korumada oldukça etkili bir tedavi yöntemi olan Mc Kenzie, henüz tam olarak anlaşılamamış olsa da geleceğe yönelik en önemli tekniklerden biri olarak yerini koruyor.

BEL FITIĞI NEDİR BİLİYOR MUYUZ? Omurgamızın hareketliliğini sağlayan, omurların arasında disk adını verdiğimiz oval biçimli, ortasında yoğun jölemsi bir çekirdek, etrafında kat kat kıkırdak doku bulunan yumuşak bir yapı vardır. Bu yapı omurganın hareketlerine uyum sağlar ve omurga üzerine binen yükü karşılayarak bir çeşit Amortisör görevi görür. Amortisör görevi gören diskler zaman içinde, tekrarlayan zorlayıcı veya ani aşırı zorlayıcı güçlere maruz kalırlarsa yırtılıp, patlayabilirler. Yakın komşuluğunda bulunan omurilik veya sinir köklerine baskı yaparak bel fıtığı denilen ağrılı tablonun oluşmasına neden olurlar. Bazen omurilik veya sinir köklerine baskı yapmadan diskin kendisinde oluşan yırtılmalar da ani kilitlenme ve bel ağrılarına neden olabilir. Oluşan yırtılmanın ve baskının şiddetine göre de şikayetler başlar.

Disklerin yırtılmasına neden olan zorlayıcı güçler, çoğunlukla omurgamızın günlük yaşam sırasında dikkatsiz kullanılmasından kaynaklanıyor. Bunların başında uzun süreli, bel desteksiz, kambur şekilde oturma geliyor. Sık sık öne eğilerek çalışan ve öne eğili ağırlık kaldırma, itme, çekme aktivitelerinde bulunan kişilerin diskleri zaman içinde yıpranıyor ve ufacık bir zorlama, hapşırık, öne eğilme gibi aktiviteler esnasında disk yırtılıp, patlayabiliyor.

HEM BELİNİZİ HEM FORMUNUZU KORUYUN! Bel sağlığınızı, yani belinizi doğru kullanmanızın ne kadar büyük önem taşıdığını hatırlatmak istiyorum bir kez daha… Mc Kenzie tekniği hem yırtılan diskin tama yakın iyileşmesine yardımcı olmakla kalmıyor, bel sağlığınızı korumaya yönelik, diskin üzerine binen yükleri azaltıcı teknik egzersizler ve günlük yaşam önerileri öğretiyor. Bel ağrısı ile iki büklüm gelen hastaların ağrıları daha ilk seanstan itibaren azalıyor, yürümeleri düzeliyor ve kısa zamanda aktif yaşama dönebiliyorlar. Uzun süreli yatak istirahati ve fizik tedavi seansları gerektirmiyor. Bu tedavi tekniğini, koruyucu olarak günlük yaşam içinde devam ettirmek son derece kolay! Günde 3 kez Dakikalar alan egzersiz programları gerektirmiyor. Bu egzersizler, aynı zamanda sağlıklı yaşam için de gerekli unutmayın!.

Mc Kenzie tekniğine uygun bel fıtığı hastalarında sonuç; yüzde 100 başarılı!.

Bu tekniğe uygun bel fıtığı hastaları, belirli sorular ve muayene yöntemleri ile tespit ediliyor. Ancak şunu belirtmekte fayda var; cerrahi tedavi gerektiren bel fıtığı vakaları, bu programın dışında tutuluyor. Cerrahi yaklaşım gerektiren hasta kriterleri bellidir ve bu hastalara Mc Kenzie tekniği uygulanmaz. Ancak maalesef günümüzde cerrahi endikasyon koyma konusunda biraz aceleci bir yaklaşım sergileniyor ve Ameliyata yönlendiriliyor. Halbuki bel fıtıklarının % 90-95 ‘i cerrahi yaklaşım gerektirmeden tedavi edilebiliyor. Bel fıtığı tanısı almış hastaların mutlaka Mc Kenzie tekniğini araştırmalarını tavsiye ediyorum. Bu teknik aynı zamanda, bel sağlığı açısından risk taşıyan işlerle uğraşan kişilerde hiç şikayetleri olmasa dahi koruyucu özellik taşıyor.

Dr. Vildan Çerçi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.