Medikal Estetik Hekimi Dr. Hatice Öngü, kadınların korkulu Rüyası selülitin en çok beslenme bozukluğundan kaynaklandığını, Alkol, sigara ve kahvenin de hastalığı tetiklediğini söyledi.

Öngü, tıpta "lipodistrofi" olarak da isimlendirilen selülitin, dokularda yağın birikmesi ve yağ hücrelerinin aşırı büyümesiyle dolaşım ve beslenme bozuklukları; böylece de dokuda Su tutulmasına ve deformasyonlara neden olduğunu, genellikle karın, kalça, kol ve bacak bölgesinde portakal kabuğu görünümünde oluştuğunu ifade etti. Öngü, selülitin birçok nedeni olduğunu, ancak en çok beslenme bozukluğundan kaynaklandığını ifade ederek, "Hastalık beslenmeyle direkt ilgilidir. Kadınların güzel görünümünü bozan selülit daha çok düzenli beslenmeyle ilgilidir. Gün içerisinde kadınlar mutlaka ne yediğine çok dikkat etmeli, alkol, sigara ve kahve çok tüketmemeli. Bunların yanı sıra kalıtım, aktivite azlığı, gebelik, postür bozukluğu, dolaşım bozuklukları, hormonal faktörler de hastalığa neden olabiliyor" dedi.

Her hastalıkta olduğu gibi selülitte de tedaviye erken başlamanın hastalığın önüne geçmek için çok önemli olduğuna dikkat çeken Öngü, şunları kaydetti:

"Lezyonlar, başlangıçta yumuşakken zamanla daha sert ve nodüler hal alarak tedavisi zorlaşır. Bu nedenle hastalık fark edilir fark edilmez tedaviye başlanmalı. Selülit ve obezite zamanla duruş bozuklukları, varis, çabuk yorulma, sırt-bel ağrıları, ciltte sarkma ve çatlamalara da neden olur. Bu nedenle öncelikle belirtmekte fayda vardır ki; selülit kremlerinin kesin kanıtlanmış bir etkisi yoktur. Ancak kremlerin selülitli bölgeye uygulanması esnasında yapılan masajın etkisiyle dolaşım ve lenfatik akım artacağından görünüm bir miktar düzelebilir. Mezoterapi iyi bir tedavi yöntemi olup, cilt altına yağı eriten ve dolaşımı hızlandıran Maddelerin enjeksiyonudur. Karboksiterapi cilt altına CO2 Gazı verilmesi yöntemidir. Cilt altına verilen CO2 gazı, yağ hücrelerinin erimesi ve dolaşımın hızlanmasını sağlar. Mezoterapi ile beraber veya tek başına uygulandığında kısa zamanda gözle fark edilebilen yararlar sağlar. Dolaşımı hızlandırmak amacıyla hafif sporlar önerilir. Masaj ve aletli tedaviler dolaşımı hızlandırarak yağ hücrelerinin parçalanmasına neden olur. Cerrahi tedaviler daha ileri vakalarda tercih edilebilir."

Öngü, selülitten korunma yollarına da değinerek, "Selülitten korunmak için diyet son derece önemlidir. Unutmayınız ki; bugün ne yerseniz, yarın onu giyersiniz. Kişilere ağır olmayan, özel diyetler önerilir. Ancak çok ağır diyetlerde kilo verildiği halde selülit çözümlenmez. Selülitlerine bakıp ne yapacağını kara kara düşünenler, beslenme şekliyle bu sorun arasında yakın bir ilişki olduğunu unutmamalıdırlar. Mutlaka spor yapılmalı, özellikle Bisiklet sürülmelidir. Su, vücuttan toksinlerin atılmasını kolaylaştırır ve metabolizmayı hızlandırır. Bu nedenle Günde en az 2-2.5 Litre su içilmelidir" diye konuştu. İHA

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.