Ordu Üniversitesi Ziraat Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü tarafından yapılan araştırmada, fındığın beslenme ve Sağlık açısından büyük önem taşıyan 8 elementi bünyesinde taşıdığı belirlendi.

Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Atilla Şimşek, araştırma kapsamında Türkiye'de yetiştirilen 16 fındık çeşidini incelediklerini ifade ederek, ''Araştırma sonuçlarına göre, fındığın beslenme ve sağlık açısından büyük önem taşıyan selenyum, krom, Bakır, demir ve çinko açısından zengin, bor, kobalt ve Nikel açısından ise yeterli besin kaynağı olduğu ortaya çıktı'' dedi.

Fındıkta yaşlanma karşıtı, Kanser savaşçısı ve kalp güçlendirici olarak bilinen selenyum, diyabetli hastalar için ensülinin etkinliğini artıran kromun olduğunu vurgulayan Şimşek, selenyumun bilinen en iyi kaynaklarının deniz ürünleri yanında Hindistan ve Brezilya cevizi olduğunu kaydederek, ''Bu besin Maddelerinden sonra selenyumca zengin ve doğal kaynağın fındık olduğu görülmektedir. Dolayısıyla, Finlandiya, Yeni Zelanda, Mısır, İngiltere, Tayland ve özellikle Çin gibi ülkelerde selenyum eksikliğinden kaynaklanan bazı hastalıkların önlenmesinde fındık tüketilmesi etkili olabilir. Günlük 50 gram fındık, içerdiği kromla yetişkin bir insanın günlük krom gereksiniminin yüzde 75'ni sağlayabilmektedir. Bu özelliğiyle Türk fındık çeşitleri bu ülkelerde pazar imkanı bulabilir. Bu konuda ihracatçılarımız daha çok çalışmalar yapmalıdır'' şeklinde konuştu.

Fındığın sporcular için eşsiz bir gıda olduğunun da altını çizen Şimşek, "Son yıllarda yapılan çalışmalarda kromun, enerji ihtiyacı yüksek olan sporcular tarafından dışarıdan muhakkak alınması gerektiği ortaya çıktı. Sporcuların ayrıca kompleks karbonhidrat ve yağ içeriği yüksek besinlerle vücuda alınmasının daha faydalı olacağı ifade edilmektedir. Bu konular göz önüne alınarak fındık değerlendirildiğinde, fındığın sporcular için eşsiz bir gıda olduğu ortaya çıkmaktadır. Başka bir ifadeyle hem yüksek miktarda krom içerir hem de kromun elverişliliğini artıran yüksek karbonhidrat ve yağ içeriğine sahiptir.''

Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Atilla Şimşek, özellikle nikele alerjisi veya egzama benzeri rahatsızlıkları bulunanların fındık tüketiminde daha dikkatli davranmaları gerektiğini de sözlerine ekledi. iha

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.