Beyin hastalıklarında son buluş!Bir dizi nörodejeneratif bozukluklar anlamına gelen MSA, üzerinde çok az çalışma yapılmış bir beyin hastalığıdır. Pennsylvania School of Medicine Üniversitesi nde yapılan araştırmalar sonucu yeni geliştirilen bir hayvan modeli, MSA hastalığına ışık tutuyor. Bu ilginç buluş şimdiden merak uyandırıyor…

Virginia–Penn Nörodejeneratif Hastalıklar Araştırma Merkezi Başkanı Y. Lee ve çalışma arkadaşları, farelerin insan MSA sına benzer semptomlar gösterdiğini ispat ettiler. Oligodendrosit denilen sinir hücrelerinde Protein birikmesi oluyor. Bu protein birikmesi oligodendrositleri zayıflatır ve bu zayıflık nöronlardaki kılıfın kaybına sebep olarak sonunda hücrelerde fonksiyon bozukluğu ve hücre ölümü yaratır. Sinir hücreleri hasarıyla fareler hareket kabiliyetlerinde problem yaşadılar. Nöronlar öğrenme ve hafızayı korumada, ayrıca sinyal göndermede önemli rol oynar.

Bu hastalık diğer nörodejeneratif hastalıklara göre farklılık gösteriyor. Lee nin dediğine göre diğer hastalıkar önce nöronları, sonra oligondendrositleri etkilerken MSA da bu işlem tersinedir.

Başlangıçta MSA ya, doktorların gözlemlediği semptomlara dayanarak 3 isim verilmişti. Ancak hastalığın seyrini değişik hastalarda dikkatlice incelediklerinde, düzensizliklerin birbiriyle bağlantılı olduğunu farkettiler. Klinikte MSA lı pek çok hastaya, semptomları Parkinson hastalığına benzer olduğu için yanlış teşhis kondu.

Artık MSA, birbiriyle bağlantılı 3 düzensizlik sayesinde teşhis ediliyor. Bunlar denge, koordinasyon ve konuşma bozukluğudur. Parkinson hastalığına en çok benzeyen semptom olan yavaş hareket ve kasılmış kaslar bağırsak mesane ve tansiyon kontrolunda olan değişikliklerdir. (Shy Drager Sendromu)

Diğer genel semptomlar ise baş dönmesi, konuşma zayıflığı, bulanık görmedir. Genellikle 50 yaş üzeri kişilerde olmak üzere, hastaların çoğunda hastalığın ileri safhasında bunama görülür. Protein katılımının sebepolduğu miyelin ve sinir hasarının tedavisi için belirli bir ilaç yoktur. Erken semptomları yatıştırmak için Parkinson hastalığı ilaçları kullanılır.

Lee, bu hayvan modeli sayesinde bundan sonra MSA tedavisi için, Parkinson hastalığı ve MSA için yapılan ilaç araştırması çerçevesinde yeni deneyler planlayabileceklerini söylüyor.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.