Zayıflamak uğruna bilinçsiz yapılan rejimlerin, vücudun en önemli yapısını teşkil eden kemiklerde yapıyı bozarak erimeye sebep olduğu bildiriliyor.

Uzmanlar, uzman hekime danışmadan yapılan diyetin, olgun bir kemik yapısındaki kalsiyum, fosfor ve diğer minerallerle, Hormon dengelerini, D ve K vitaminlerini azaltacağından kemik erimesine sebep olacağı uyarısında bulunuyor.

doktor kontrolü dışında yapılan diyetle gıdaların azaltılması sonucu, vücuda giren kalsiyum miktarının ve kemik yapımını etkileyen bir hormon olan D vitamininin de azaldığını vurgulayan uzmanlar, bunun sonucunda, vücut kalsiyumu ile kemik kalsiyumu arasındaki dengenin bozulduğuna dikkat çekiyor. Uzmanlar, kemikteki kalsiyum miktarı azalınca, metabolizmanın zayıfladığını, dengenin daha çok yıkım yönünde çalışarak kemik erimesine (Osteoporoza) kadar giden rahatsızlanmalara yol açtığını ifade ediyor.

Kemiğin ikinci önemli elemanı fosforun, organizmada bir denge halinde bulunduğunu kaydeden uzmanlar, yine besinlerde eksik alımın fosfor eksikliğine sebep olacağından kemik yapısını etkilediğini belirtiyor.

Uzmanlara göre, günlük gıdalardan veya ultraviyole ışınlarının cildi etkilemesiyle elde edilen D vitamini, direkt veya indirekt olarak, kemik yapımında etkin rol oynuyor. Gıdalardan eksik D vitamini almak da, bu dengeyi değiştireceğinden yine kemik erimesine sebep oluyor.(iha)

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.