Cildimiz bizi belki de en bakımlı ve Sağlıklı gösteren giysimizdir. Gerçekten de cildimiz yaşımızı herkese ilan ettiği gibi, ona ne kadar iyi baktığımız konusunda da bizi kolayca ele verir. Tabii bu işin estetik yanı… Ama işin bir de sağlık boyutu var.

Zira, bizi her türlü dış etkenlere karşı koruyan cildimiz, belki de en fazla zarara uğrayan organlarımız arasında yer alıyor. Bu yüzden de en fazla ilgiye muhtaç olan ve düzenli bir bakım gerektiren de cildimiz. Aslında cilt bakımı o kadar da zahmetli ve stresli bir iş değil. Üstelik düzenli olarak yapıldığı takdirde size hemen olumlu cevap veriyor ve dış görünümünüze inanılmaz artılar katıyor. Yapmanız gereken ise basit, her Gün sabah – akşam sadece on dakikanızı yüz bakımına ayırmanız… O yüzden, gelin kendinize söz verin, cildinize hak ettiği ilgiyi gösterin.

Uzmanların belirttiğine göre, sağlıklı, ışıl ışıl görünen bir cilde sahip olmanın yolu, temizlikten geçiyor. Ancak bu, cildin Su ile yıkanması anlamına gelmemeli. Zira, tüm gün boyunca is, sigara dumanı, toz, mikrop gibi bir yığın dış etkene maruz kalan cildimizin koruyucu PH tabakasının bozulmadan temizlenmesi büyük önem taşıyor. Aynı zamanda, bu işlem yapılırken cildin doğal neminin azaltılmamasına dikkat edilmeli. Peki cildimizi nasıl temizlemeliyiz? İşte öneriler:

Temizleme jelleri ve sütlerini kullanırken, ilgili ürünün cilt tipinize uygun olması gerektiğini unutmayın. Temizleme ürününü, parmak uçlarınızı kullanarak daire şeklindeki hareketlerle bastırmadan ve çeneden başlayarak yukarı doğru hareketlerle yüz, boyun ve boynun alt kısmına uygulayın. Sonra da yüzünüze, parmak uçlarınızla, küçük ve seri hareketlerle kısa bir rahatlatma masajı yapın. Bu işlemi 3-4 kez tekrarlayın. İşlemin hemen ardından Suyla yüzünüzü çalkalayın. Cildi hiç bir zaman ovuşturmayın. Bütün enerjik hareketler uzun vadede yüzdeki dokuları gevşetip, liflerin elastikiyetini kaybettirir.

Temizleme ürünü kullandıktan sonra sıra gözeneklerinizi sıkılaştırmaya geldi. Bunun için, hafif ıslatılmış makyaj pedi ya da pamuk üzerine 4-5 damla tonik damlatın. Yüzünüzün alt kısmından başlayarak yumuşak hareketlerle yukarıya doğru (çene, yanaklar, burun, alın) tüm yüz (göz etrafı, dudak kenarı hariç) cildinizi temizleyin.

Gündüz bakım kremleri: Güneşten, çevreden, iklim değişikliklerinden, makyajdan koruma ve makyaja temel oluşturma görevini görüyor. Cilt üzerinde ince bir tabaka oluşturarak gün boyu cildi koruyor, besliyor ve nemlendiriyor.

Cilt tipinize göre seçtiğiniz gündüz kreminizi sabah temizliğinden sonra spatül ile az miktarda alarak nokta nokta tüm yüze dağıtın. Hafifçe ve nazik şekilde çeneden başlayarak yanaklarınıza ve tüm yüzünüze daire şeklindeki hareketlerle yedirin. Kalan kremi de aşağıdan yukarı doğru boynunuza sürün.

Gece bakım kremini ise, cildinizin temizlik işlemini yaptıktan sonra nokta nokta dağıtarak sürün. Ardından hafif ve yumuşak daire şeklindeki hareketlerle masaj yapın ve elinizde kalan kremi boynunuza aşağıdan yukarı doğru yedirin. (iha)

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.