Cinsel yolla bulaşan hastalık (CYBH), seks yaparken kapılan enfeksiyonları tanımlamaktadır. Cinsel temas; cinsel ilişki, anal seks, oral seks ve deri temaslarını kapsar. CYBH, virus ya da bakterilerle meydana gelebilmektedir. CYBH’ye neden olan virusların başlıcaları: hepatit B, herpes, HIV ve human papilloma virus (HPV). Bakterilerle bulaşan başlıca CYBH ise şunlardır: klamidyal lenfogranuloma, gonore, şankroid, granuloma inguinale ve sifiliz. Trikomoniaz ise parazit ile bulaşan CYBH’a örnektir.

KORUNMA

CYBH’den %100 korunmanın tek yolu seks yapmamaktır. Kondom kullanımı, genital siğil ve herpes dışında kalan enfeksiyonların birçoğunu önlemede yardımcıdır.

HPV/GENİTAL SİĞİL

HPV (human papillomavirus), vajinanın içinde ya da etrafında, peniste veya rektumda siğillere neden olabilmektedir. Bunlar genellikle ağrıya neden olmazlar. Tedavisi yoktur. Dışarıdan görülebilir olanlar çıkarılabilmektedir. Servikste ya da vajinanın içinde olanların bir kısmının neden olduğu değişiklikler kansere yol açabilmektedir. doktorunuz bu açıdan sizi yönlendirecektir.

HIV/AIDS

HIV, vücudun bağışıklık sistemini zayıflatarak enfeksiyonlara yatkın hale getirir. Belirtilerin başlaması yıllar alabilir. Bunlar, bir neden yokken yorgun hissetme, gece terlemeleri, fırsatçı enfeksiyonların belirtileri olabilir. Tedavisi yoktur; ancak, ilaçlarla virus baskılanarak belirtiler azaltılabilmektedir.

KASIK BİTİ

Genital bölgede kaşıntılı küçük kızarıklıklar meydana gelir. Tedavinin yanında, çarşaf ve kıyafetler de yıkanmalıdır.

HAZIRLAYAN; Doç. Dr. Şükran KÖSE

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.