Günlük hayatta sık karşılaştığımız sırt, baş, boyun ve yüz ağrılarının diş sıkma hastalığına bağlı olarak gerçekleştiği ortaya çıktı.

İSTANBUL – İnsanların yüzde 90’nında görülen diş sıkmanın temel nedeni ise stres. Özellikle yoğun stres yaşayan insanları etkisi altına alan hastalık sırt, baş, boyun, yüz ağrılarına neden olabiliyor, migren türü ağrılarla karıştırılabiliyor ve migren ağrısını daha da şiddetlendirebiliyor. Hastalığa bu kadar sık rastlanmasına karşın, hastaların yüzde 60’ı ise hasta olduklarının farkında değil.

DİŞİNİZİ GICIRDATIYORSANIZ SİZ DE HASTA OLABİLİRSİNİZ

Hastalık hakkında konuşan Diş Hekimi Arzu Yalnız Zogun, hastalığın en önemli belirtisinin diş gıcırdatması olduğunu söyledi. Zogun, “Gününüzde insanların yüzde 90’ı dişlerini sıkar ancak çoğu insan bunun farkında değildir. İnsanların bu durumu fark etmeleri için gözlemleyebilecekleri çeşitli belirtiler vardır. Bu belirtilerin başında ağızda aşınmış düzleşmiş dişler, yüz ağrıları, sabahları yorgun uyanma,baş, boyun, sırt ve bel ağrıları gelir. Saydıklarım tamamen diş sıkmaya bağlı sorunlardır” diye konuştu. İnsanların çoğunlukla gece uyurken diş sıktığını belirten Arzu Yalnız Zogun, hastaların bu durumun farkına varamadıklarını ancak etrafındaki insanların diş gıcırdatma neticesinde ortaya çıkan sesi hastaya söylemeleri gerektiğini ifade etti. Diş gıcırdatma hastalığının tıp dilinde bruksizm olarak tanımlandığını söyleyen Zogun, “Bruksizm diş sıkarken gıcırdatma eylemidir. Diş sıkarken ses çıkmasıdır” ifadelerini kullandı.

DİŞ SIKMA EKLEMLERE BÜYÜK zarar VERİYOR

Diş sıkmanın insanlarda en büyük zararı eklemlere verdiğini söyleyen Arzu Yalnız Zogun, “Diş sıkmanın zararları geri dönüşü olmayan zararlardır. Diş sıkma en büyük zararı eklemlere verir. Eklemler belli bir denge içinde çalışır, eklem başı ile yuvası arasında bir kapsül vardır ve bu kapsül diş sıkma sonucu zamanla erir ve yok olabilir. Orada oluşan deformasyon çene açıp kapatırken tık diye seslerin gelmesine ve ileri safhalarda esneme sonucunda ağzın açık kalmasına neden olabilir” diye konuştu. Zogun, bu tip hastaların derhal tedavi edilmesi gerektiğini söyledi.

“DİŞLER DÜZLEŞİR, YAŞLI VE MUTSUZ BİR GÖRÜNÜME NEDEN OLUR”

Diş sıkma hastalığının insanların estetik görünümüne büyük zararlar verdiğini söyleyen ZoGun, “Bu hastalığa tutulan insanların dişleri sürtünmeden dolayı düzleşir, eklemlerin dengeleri bozulur ve dudak kenarları aşağı doğru bükük bir hal alır. Bunun sonucunda kişiler mutsuz ve yaşlı bir görünüme sahip olur” şeklinde konuştu.(İHA)

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.