Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Diş Hastalıkları ve Tedavisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Türkün, diş renginden memnun olmayan insanlara estetik amaçla yapılan diş beyazlatma uygulamasının hatalı yapılması sonucu dişetlerinde çekilme ve alt çene dişlerinde Sıcak soğuk hassasiyeti gibi yan etkilerin meydana gelebileceğini söyledi.

Piyasada rastgele diş beyazlatma ürünlerinin satıldığını ve diş beyazlatmanın hekim tarafından yapılması gerektiğini söyleyen Prof. Dr. Türkün, "Bu basit bir uygulama değildir. Piyasada beyazlatma ürünlerinin kontrolsüzce satılması yanlıştır. Dişini beyazlatmak isteyen kişi mutlaka bir diş hekimine başvurmalıdır. Aksi takdirde dişteki mine dokusunun erimesi gibi büyük risklerle karşılaşılabilir" diye konuştu.

Diş beyazlatma uygulaması yapılacak hastanın ağzının Sağlıklı olması gerektiğini belirten Prof. Dr. Türkün, dişeti çekilmesi ve çürüğü olan ağızlara bu uygulamanın ancak ağızdaki kusurlar tedavi edildikten sonra yapılabileceğini kaydetti. Diş beyazlatma tedavisinde sigara, çay, kahve, kırmızı şarap gibi içeceklerin alınmaması gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Türkün, "Bu uygulamanın sigara içen ve daha sonrada bırakmayacak insanlara yapılması anlamsızdır. Hele tedavi süreci boyunca hasta kesinlikle sigara içmemelidir. Sigara renklenmeye yol açar ve ağız mukozasındaki zararlı etkileri arttıracağı için kansorejen riski taşır. Ayrıca uygulamadan sonra sigarayı bırakmayan kimselerde diş en fazla 3 yıl sonra eski rengine geri döner. Bu uygulama ayrıca 14 yaşın altındaki çocuklara, hamilelere, süt verenlere ve peroksit Maddelere karşı alerjisi olanlara da yapılmaz" şeklinde konuştu. iha

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.