Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Selim Kurtoğlu, yaz aylarının diyabetli çocuklar için çeşitli riskler taşıdığını belirterek, “Diyabetli çocuklar, güneş çarpmasına dikkat etmeli, güneş, çocuğun şeker komasına girmesini hızlandıran bir faktör” dedi.

Kurtoğlu AA muhabirine yaptığı açıklamada, diyabetli çocukların yazı Sağlıklı geçirmeleri için dikkat etmeleri gereken bazı önemli hususlar olduğunu söyledi.

Yaz boyunca çocukların diyetlerine devam etmeleri tavsiyesinde bulunan Kurtoğlu, “Çocuklar bu dönemde aşırı egzersiz yapacakları için egzersiz öncesi bir ara öğün almaları gerekiyor. Sabah, öğle ve akşam yemeklerinin yanı sıra insülinin etki saatlerine göre, 10.30 ile öğleden sonra ve gece normal yemeğin 3’te biri kadar ara öğün alınmalı. Bu öğünün ardından spor yapabilirler, havuza girebilirler. İnsülin yapılan bölgede egzersize göre değişiklik gösterir. Örneğin futbol oynayan bir çocuğun insülini kollara ya da karın bölgesine yapılmalı çünkü bacağa yapılan insülin hareketlilikten dolayı hızla emilir ve kan şekeri düşer” diye konuştu.

Kurtoğlu diyabetli çocukların yaz tatilinde güneşten en doğru şekilde yararlanmaları gerektiğine dikkati çekerek şunları kaydetti:

“Güneş, diyabetli çocuklar için önemli bir risktir. Yazın diyabetli çocuklar, güneş çarpmasına dikkat etmeli, güneş çocuğun şeker komasına girmesini hızlandıran bir faktör. Güneş, insülin düzeyini etkiler. Bu nedenle güneşin dik geldiği vakitlerde, Saat 10.00 ile 16.00 arasında, çocukların dışarı çıkmamasını tavsiye ediyoruz. Daha sonra da şapka ile çıkmaları gerekiyor. Diyabetli çocukların diğer çocuklara kıyasla havuzların kirliliğinden kaynaklanan dış kulak yolu iltihabı ya da mantar gibi hastalıklara yakalanma riski daha yüksek. Bu risklerden dolayı aileler, diyabetli çocuklarını yaz tatilinde sıkmadan, baskı altına almadan takip etmeli ve korumalı.”(A.A)

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.