Lifli gıdalar, yeşil sebzeler, baklagiller ve tuzsuz yemekler. Bunları duyduğunuz zaman irkiliyorsanız diyeti sevmiyorsunuz demektir.

Oysaki diyet bu demek değildir.

Diyet yakabildiğiniz kadarını yemeniz demektir. Bütün Gün hiç durmadan çalışıyor ve durmadan bedensel efor sarf ediyorsanız korkmayın.

Ne isterseniz (belli sınırlar dahilinde) tüketebilirsiniz. Ancak çalışma ortamınız Masa başı ve pek kımıldamaya müsait değilse korkarım ki sizi mutsuz bir tablo bekliyor. Çünkü siz yediklerinize çok dikkat etmelisiniz.

Diyette temel olan kaloridir. Besinleri kalorilerine dikkat ederek tüketirseniz bu süreci çok da sancılı geçirmezsiniz.

Beden kitle indeksi ve boy kilo oranınızı öğrendikten sonra, formunuzu korumak için günlük tüketmeniz gereken kalori miktarını öğrenebilirsiniz.

Bu miktarı öğrendikten sonra beslenmenizi ona göre şekillendirirsiniz. Örneğin günlük tüketmeniz gereken kalori miktarı 1500 olsun. Siz bunu ister üç öğünde 500’er kalori olarak tüketin. İsterseniz de 750-500-250 olarak tüketin.

Fakat en Sağlıklı olanı en az olup en sık olandır. Bu metabolizmanız ve sağlınız açısından en faydalı olandır.

Diyetin mihenk taşı olan ekmeğe de dikkat ettiniz mi siz sağlıklı bir birey olmaya aday oldunuz demektir. Beyaz unla yapılmış ekmekler yerine kepekli unla yapılmış ekmekleri tercih ederseniz bu yararınıza olacaktır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.