Doğada kendiliğinden yetişen ve yenebilen birçok otun insan sağlığı açısından faydalı vitaminler bakımından zengin olduğu bildirildi.

Erciyes Üniversitesi Atatürk Sağlık Yüksekokulu Beslenme ve Diyetetik Bölümü'nde görevli Dr. Nurten Budak, doğada kendiliğinden yetişen madımak, ebegümeci, kuzukulağı, yemlik ve ısırgan otu gibi Bitkilerin insan sağlığı açısından faydalı vitaminler barındırdığını, Anadolu'nun birçok bölgesinde bu otların yaygın olarak tüketildiğini belirtti.

Budak, "Bu otlar içeriklerindeki vitamin ve Mineraller ile çeşitli hastalıklara, ilaçlara, bazı kimyasal Maddelere ve Hava kirliliğine karşı vücudun direncini artırırlar, ısı değişimlerine karşı vücudu korurlar. Böylece vücudun savunma mekanizmaları güçlendirilmiş olur.''

Otlarda bulunan ve depolanabilme özelliği olan A vitaminlerinin hücreleri koruyucu özelliği olduğunu vurgulayan Budak, otların içeriğinde bulunan folikasitlerin ise gebe ve anneler için daha büyük önem taşıdığını ifade etti.

Budak, bilinen otların tüketilmesinin yanı sıra bilinmeyen otların yenmesinin de besin zehirlenmelerine yol açabileceğini söyledi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.