Bugün kanserden damar sertliğine kadar pek çok hastalığın meydana gelmesinde veya ilerlemesinde beslenmenin etkileri biliniyor. Bu sebeple, insanların hayatında yeterli ve dengeli beslenme çok önem kazanıyor. İyi bir beslenmenin, aşırı kilo aldırmayan, kişinin işini rahat yapmasını sağlayacak enerjiyi verecek kadar olması gerekiyor. Doğru beslenebilmek de, besinlerin besleyici değerlerini bilmekten geçiyor. Mesela et, tavuk, balık, yumurta, nohut, kuru fasulye ve mercimekle Protein, B vitamini ve demir ihtiyacı karşılanıyor. Peynir, yoğurt, süt, çökelek ve sütlü tatlılar da vücudun kalsiyum ihtiyacının karşılanmasında büyük rol oynuyor. Vücudun C vitamini ihtiyacı da ağırlıklı olarak sebze ve meyvelerden karşılanıyor. Ekmek, makarna, şehriye, Pirinç, yufka, kek, bisküvi ve irmikten yapılan tüm tatlılar hem B grubu vitamin ihtiyacını, hem de günlük enerji ihtiyacının büyük kısmını karşılıyor. Şeker ise vücuda enerji sağlıyor.

Uzmanlar, yiyecekleri, besleyici değerleri bakımından 5 ana gruba ayırıyor: Ek Grubu: Et, tavuk, balık, yumurta, nohut, kuru fasulye, Mercimek ve bu besinlerden yapılan yiyeceklerle protein, B vitamini ve demir ihtiyacımızı karşılarız. Türk mutfağında önemli bir yeri olan kuru fasulyeyi, etsiz olarak pişirdiğimizde, hem gerekli olan Protein ihtiyacımızı karşılamış oluruz hem de daha az kalori alırız.

Süt Grubu: Peynir, yoğurt, süt, çökelek ve sütlü tatlılar, vücudumuzun kalsiyum ihtiyacının karşılanmasında büyük rol oynar. Her yaş grubu için oldukça önemli olan bu besinlerden Günde en az 2-3 kibrit kutusu kadar peynir veya çökelek, ya da 2 Su bardağı süt veya yoğurt tüketmek gerekir.

Sebze ve Meyve Grubu: Vücudumuzun C vitamini ihtiyacını ağırlıklı olarak sebze ve meyvelerden karşılarız. Her Gün en az iki porsiyon sebze yemeği, en az iki porsiyon elma, Armut, portakal, kayısı gibi meyveler tüketilmelidir. Özellikle diyet yapanlar veya formunu korumak isteyenler için meyve grubu oldukça önemlidir.

Tahıl Grubu: Ekmek, makarna, şehriye, pirinç, yufka, kek, bisküvi ve irmikten yapılan tüm tatlılar hem B gurubu vitamin ihtiyacımızı, hem de günlük enerji ihtiyacımızın büyük kısmını karşılar. Bu gruptan yiyecek seçimi yaparken kalorisi azaltılmış ürünler tercih edilmelidir.

Yağ ve Şeker Grubu: Yağ, şeker, salça ve baharatı ise yemeklerimize lezzet vermek için kullanırız. Şeker vücudumuza enerji sağlamakla birlikte fazlaca tüketildiğinde kişinin dengesiz beslenmesine ve aşırı kilo almasına sebep olur. Bu yüzden şeker ilavesiz veya yağ ve şeker oranı düşük light ürünleri tercih etmelisiniz. iha

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.