Yapılan büyük kapsamlı bir araştırmaya göre, düşük karbonhidratlı bir diyet kadınlarda kalp hastalığı riskini artırmıyor.

Ancak, “düşük karbonhidratlı diyet”, Ekmek ve karbonhidratlı gıdaların tamamen yasak olduğu Atkins diyetiyle karıştırılmamalıdır.

New England Journal of Medicine’nın 9 Kasım’da yayımlanan sayısında araştırmacılar, 20 yıllık bir süreci içeren ve 82,000 kadının katıldığı çalışmada, koroner kalp hastalıklarının düşük ve yüksek karbonhidratlı diyetleri takip eden kadınlarda görüldüğünü belirlediler.

Araştırmacılar, ayrıca Protein ve yağ ihtiyaçlarını kırmızı et yerine sebzelerden karşılayan kişilerin kalp hastalığı riskinin %30 daha az olduğunu belirtiyorlar.

1970’lerde ortaya çıkan ve popüler olan Atkins diyeti sınırsız hayvanal yağ alınımına izin vermektedir.

“Araştırmaların sonucunda şu mesajı açık bir şekilde dile getirmek istiyorum ki düşük kalorili veya düşük proteinli diyet modelleri ideal değildir,” Harvard Toplum Sağlığı Okulu’nda doktora öğrencisiyken çalışmaya Başkanlık yapan araştırmacı Thomas L. Halton belirtiyor.

Asıl amaç “Yüksek-glisemik karbonhidratlar ve protein ve yağ kaynağı sebzeler yerine düşük glisemik meyveler, sebzeler ve Tahıl ürünleri tüketilerek glisemik yükünün azaltılmasıdır” şu an Boston’da Simmons Koleji’nde part-time görev yapan Halton ekliyor.

“Buradaki ana mesaj, sebzesel protein ve sebzesel yağ bakımından zengin diyetler kalp hastalığı riskini azaltmaktadır,” Amerikan Diyetetik Derneği sözcüsü, ve St. Paul’da beslenme danışmanı Susan Moores belirtiyor.

Moores, araştırmaya katılan kadınların “düşük karbonhidratlı diyet”le “orta karbonhidratlı diyeti” karıştırdıklarını belirtiyor. “Düşük düzeyde karbonhidrat tükettiğini söyleyen kadınların, Atkins diyetindeki gibi düşük karbonhidrat tüketmedikleri belirlenmiştir.”

Moores, sebze kaynaklı yağların ve Proteinlerin yararlarının tatmin edici düzeyde olduğunu belirtiyor. “Biz uzun yıllardan söz ediyoruz, yani araştırmaya büyük bir grup katılmıştır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.