TÜBİTAK'ın yaptığı bir araştırma, cep Telefonunun insan sağlığında olumsuz etkiler yaptığını ortaya koydu. Araştırmaya göre, toplumun hemen her kesiminde kullanılan cep telefonları, kanserden cinsel sorunlara, sağırlıktan katarakta kadar birçok hastalığın oluşmasına neden olabiliyor. Araştırmanın en ilginç yanlarından biri cep telefonlarının erkekte sperm sayısını düşürmesi.

TÜBİTAK Başkanlık Tıp Danışmanı Doç. Dr. Selçuk Alsan'ın yürüttüğü araştırmanın en çarpıcı sonuçlarından biri, cep telefonlarından yayılan mikrodalgaların (MD) kısırlık ve gen bozuklukları yaratması. Hazırlanan raporda, Avrupa'da 2000'den itibaren cep telefonlarının üzerine ‘‘Sağlığa zararlı olabilir’’ yazacağı hatırlatılırken, Türkiye'de 1974'te belirlenen tehlike sınırlarına göre hareket edilmesi kınandı.

Yapılan deneylerde, MD'lerin hayvanlarda özürlü yavruların doğmasına neden olduğu belirtildi. Böylece insanlarda da ciddi cinsel sorunların ortaya çıkabileceğinin savunulduğu raporda, MD'lerin bağışıklık sistemine de darbe vurduğu açıklandı.

Raporda, ortaya çıkan bir diğer bulgu, cep telefonlarının kulakta sağırlık ve çınlamaya neden olduğu. Doç. Alsan, cep telefonu kullananların vücudunda, uyuşmalar, tikler, yorgunluk izlerine de rastladıklarını belirterek, ABD'de yürütülen deneylerde de aynı sonuçların ortaya çıktığını vurguladı. Cep telefonlarının ‘‘darbeli MD’’ yaydığını, bunun insan sağlığı üzerinde olumsuz etkiler yarattığına işaret eden Doç. Alsan, sonuç olarak kan hücrelerinin yapısının bozulduğuna dikkat çekti. Kan kimyasının bozulması ile kandaki hayati enzimlerin de azaldığını belirten Alsan, bu azalışın öldürücü olabileceğini vurguladı.

1996 yılında ABD'de ev ve okulların damlarına cep telefonu antenlerinin dikilmesinin yasaklandığının hatırlatıldığı raporda, cep telefonu antenlerinin şehir dışına dikilmesi veya Iridyum uydu sisteminin Anten yerine kullanılması önerildi.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.