Facebook sayfa applicationı yapmak çok zor görünebilir fakat hiçde zor degil nasıl application yapılır ve sayfalara eklenir diyorsanız haberimizi okuyun.

1. adım

Öncelikle Facebook Developers sayfasına girelim ve Create New App diyerek yeni bir uygulama oluşturalım..

Display name ve Namespace yazan yerleri yapacağımız application u yazıyoruz ve kategorisini seçtikten sonra uygulama oluştur butonuna basıyoruz. Not: Namespace alanı opsiyoneldir boşta bırakabilirsiniz.

1

2. adım: Ayarlar kısmından Display name bölümüne yaptığınız app in görünecek adını yazınız app domains kısmına application kurduğunuz site adresi iletişim adresinede mail adresinizi yazınız önemli not : eğer mail adresinizi yazmazsanız application aktif olmuyor.

Resimde görülen alt kısımdaki platform ekle butonuna basıyoruz,

facebook application

3. adım: Platform ekle butonuna basınca karsımıza application hangi platformlarda calıstırmak istediğimiz ekran geliyor biz sayfa tab olarak ekleyeceğiz o yuzden sayfa sekmesi butonuna tıklıyoruz.

facebook application

4. adım :  Page tab name kısmında sayfanızdaki tab kısmında hangi isimde gorunmesini istiyorsanız onu yazıyorsunuz Page tab url kısmında ise sitenize kurduğunuz arkaplanda calısan adresinizi yazıyorsunuz şunu söyleyelim not olarak facebook tab urlde sayfanız uzerinden iframe mantıgında calısır yani siz tüm işlemleri web sitenizden yaptırırsınız facebook sadece kendi üzerinden görüntü sağlar. Secure page tab url kısmında HTTPS:// adresi ile sitenizi yazıyorsunuz yalnız sunuda belirtelim eğer sitenizde ssl sertifikasi yoksa applicationınız çalışmayabilir.Wide page tab geniş ekrandamı yoksa default olarak cozunurluktemi gorunsun diye sorar siz applicatonun istegine gore aç kapa yapabilirsiniz. Sayfa sekmesi görüntüsü kısmında sayfada gorunecek olan application resmini istemektedir boyutlara uygun resim ekeyebilirsiniz.

facebook application

5. adım : geldik yuklediğimiz application sayfamıza entegre etmeye

https://www.facebook.com/dialog/pagetab?next=http://facebook.com&app_id=APP_ID

APP_ID kısmında kurdugunuz application ın İD numarasını giriyorsunuz ayarlar kısmında en üstte application noya erişebilirsiniz.

facebook application

 

6. adım : sayfamıza bakıyoruz ve applicationumuzun kurulu oldugunu görüyoruz. işlemler bu kadar güle güle kullanın.

facebook application

 

Pano kısmında applicationunuz kontrol ediniz yeşil ikon ortası beyaz değilde tam yeşil ise applicationunuz kullanıma hazır demektir. Test application u oldugu için benim yapmıs oldugum app aktif degil arkadaslar.

facebook application

 

Daha detaylı SDK kütüphanelerinin kullanıldığı login logout işlemli database li applicationlarımız içinde burada eğitimler hazırlayacağız.

4 Yorumlar

  1. uĞUE söyleyen:

    Merhabalar

    güzel makale fakat ufak bir php kod örneği koyabilir misiniz uygulama için örneğin giren kullanıcıların ekrana adını nasıl yazarız hoşgeldiniz xxx diye

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.