Gebelik bulantıları hafif ve orta şiddetli ise, gebe Günde bir-iki kez kusma ihtiyacı duyuyor ise, herhangi bir ilaç tedavisine gerek yoktur.
Sık sık ve kuru gıdalarla beslenme bu­lantıları hafifletir.
Sabah yataktan kalkarken yavaşça kalk­mak, henüz yatakta otururken kraker veya leblebi gibi kuru bir gıda yedikten sonra ayağa kalkmak, sabah bulantılarını azaltır.
Bulantılar çok şiddetli ve kusmalar günde 3 kereden fazla ise, önce gebenin genel olarak vücut muayenesi ile Su kaybından dolayı kuruluk belirtileri ve idrar tahlili ile de vücudun ne kadar şeker kaybettiğine bakılır. Bu şekilde durumun ne kadar cid­di olduğu anlaşılmaya çalışılır.
Durumun ciddiyetine göre ya ayakta bazı bulantı ve kusmayı önleyen ilaç tedavileri veya daha ileri durumlarda hastanede ya­tırarak serumla tedavi uygulanır.
Bu dönemde gebelerin çeşitli kokulara karşı hassasiyetleri artar ve bu kokular bulantıları­nı arttırır. Gebelerin bulantılarını arttıracak ortamlardan uzak durmaları sağlanmalı­dır. Özellikle mutfaktaki kokulardan bir çok gebenin çok rahatsız olduğu görül­mektedir. Bu yüzden ilk üç Ay geçene ka­dar, yemek pişirme işini, ya başka biri üst­lenmeli ya da mümkünse gebeler olabildi­ğince bu dönemi annelerinin evinde, an­nelerinin desteği ile geçirirlerse, bu rahat­sızlıkları çok hafifler.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.