Genetik Yapıya Göre Diyet

Genetik yapınızın diyetinizle yakından ilgisi olduğunu biliyor muydunuz? Araştırmalar, doğru diyet yapılabilmesi için kişilerin önce genetik tipinin belirlenmesi gerektiğini gösteriyor.

Tasarrufçular Enerjilerini çok tasarruflu kullanırlar. Hatta enerji harcamakta cimri bile sayılırlar. Metabolizmalarında ortalamanın altında enerji sarfiyatı olduğu için şişmanlığa eğilimli olurlar. Bu nedenle az kaloriyle yetinmeli, yaşları ilerledikçe beslenme alışkanlıklarına daha fazla dikkat etmelidirler.

Savurganlar Bu tipler enerji sarfiyatı konusunda çok savurgandırlar. Dinlenme anında bile çok fazla enerji harcadıklarından hayati faaliyetlerini devam ettirebilmek için diğerlerinden daha fazla enerjiye ihtiyaç duyarlar. Erkeklerde bu miktar yüzde 10 ile yüzde 25 oranında daha fazladır.

Sakinler İç huzura sahip oldukları için kilo alırlar. Saatlerce sakinliklerini bozmadan oturabilirler. Bu nedenle metabolizmaları da oldukça ağır işler. Yapılan bir araştırmaya göre, Günde fazladan 1000 kalori alan normal kilodaki ‘sakin’ bir kadın, altı ayın sonunda sekiz kilo alırken, aynı miktarda fazla kalori alan sinirli bir yapıya sahip başka bir kadın sadece bir kilo alır.

Hiperaktifler Günde ekstradan 300 ile 800 kaloriye ihtiyaç duyarlar. Uyku sırasında bile kalp atışlarından kas çalışmasına kadar her şeyi kontrol eden sempatik sinir sistemleri çok fazla çalışır. Sandalye üzerinde farkında olmadan bacaklarını sallayıp, Telefonla konuşurken orasını burasını çekiştiren tiplerdir.

Soğukkanlılar Aldıkları enerjinin çok küçük bir bölümünü ısıya çevirirler. Bu yüzden genel olarak kilo almaya eğilimlidirler. Enerjinin ısıya dönüştürülmesi gıdanın türüyle ilgilidir. Örneğin, et gibi yüksek proteinli besinler ısı üretimini arttırır.

Atılganlar Bu tiplerin içlerinde adeta bir ateş topu saklı gibidir. Vücutları ısı üretimi için çok fazla enerji harcar. Ne kadar kaslı bir yapıya sahip olurlarsa ısı tüketimleri de o kadar fazla olacaktır.

Yağ Yakıcılar Vücutları kolay yağ yaktığı için diyetlerden iyi sonuç alırlar. Özellikle yağsız öğünlerden oluşan bir beslenme tarzı onlar için idealdir. Bu tiplerin en iyi Oksijen alıp Karbondioksit soluyan bir makine şeklinde tarif edebilirsiniz. Alınan besinleri vücutta yağ olarak depolarken dörtte birini harcarlar.

Tatlı Tutkunları Tatlı, pasta ve şekerlemelere karşı çocukluğundan bu yana zaafı olanlar karbonhidrat yanında vücutlarına çok fazla yağ depolar. Ama bu grup kendi içinde ikiye ayrılır. Tatlı ile birlikte salgılanan seratonin hormonuna bağımlı olanların tatlıdan vazgeçmesi güç olur. Ama uzmanlar böyle bir bağımlılığı olanların beş yıl içinde en sevdikleri yiyeceklerden telkinle vazgeçebildiklerini söylüyor.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.