Merhabar arkadaşlar bu makalemizi yazmamızın sebebi bugun google haberler için bir site kaydetmem gerekti ve gördümki internette adam gibi bir tane bile makale yok bende kendi işimi kendim yapayım dedim ve kaydettim şimdide siz değerli misafirlerime bu bilgiyi sunuyorum. Aslında yapmamız gerekenler https://support.google.com/news/publisher/topic/2527688?hl=en&ref_topic=4359874 adresinde verilmiş sırayla adımları uyguluyoruz sadece.

 

Google Haberler’e özel etiket tanımları

Etiket Gerekli mi? Açıklama
Evet <publication> etiketi, makalenin görüntüleneceği yayını belirtir. Gerekli iki alt etikete sahiptir: <name> ve <language>. <name>, haber yayınının adıdır. Tam ad, news.google.com sitesindeki makalelerinizde görüntülenen adla tam olarak eşleşmeli ve sona eklenen parantez içlerini dışarıda bırakmalıdır. Örneğin, Google Haberler’deki ad “Örnek Hürriyet (subscription)” olarak görüntüleniyorsa, bu adı “Örnek Hürriyet” olarak kullanmalısınız. <language> yayınınızın dilidir. ISO 639 Dil Kodu (2 veya 3 harfli) olmalıdır. İstisna: Çince dilinde, lütfen Basitleştirilmiş Çince için zh-cn ve Geleneksel Çince için zh-tw kullanın.
Erişim açık değilse evet, aksi halde göz ardı edilmelidir Olası değerler arasında “Abonelik” (Subscription) veya “Kayıt” (Registration) yer alır ve bunlar makalenin erişilebilirliğini açıklar. Google Haberler okuyucuları makaleye kayıt veya abonelik gerekmeksizin erişebiliyorsa, bu etiket göz ardı edilmelidir.
Tür uygulanıyorsa evet, aksi takdirde göz ardı edilebilir Makalenin içeriğini örneğin; “PressRelease” (Basın Bildirisi) veya “UserGenerated” (Kullanıcı Tarafından Oluşturulmuş) şeklinde sınıflandıran özelliklerin virgülle ayrılmış bir listesidir. Olası değerleri içeren bir liste için Google Haberler içerik özelliklerine bakın. Kullanıcılarımıza tutarlı bir deneyim sunmak için içeriğinizin doğru şekilde etiketlenmesi gerekir.
Evet Ya “Tam tarih” (YYYY-AA-GG) ya da “tam tarih ile birlikte saat, dakika ve saniye” (YYYY-AA-GGTss:dd:ss) biçimi kullanılan, isteğe bağlı bölüm veya saat dilimi soneklerinin yer aldığı W3C biçimindeki makale yayın tarihi. Lütfen makalenin Site Haritanıza eklendiği zamanı değil de makalenin sitenizde yayınlandığı ilk tarih ve saati verdiğinizden emin olun.
Evet Haber makalesinin başlığı. Not: Başlık Google Haberler’de görüntülenirken alanın yetmemesi nedeniyle kesilebilir.
Hayır Makalenin konusunu belirten anahtar kelimelerin virgülle ayrılmış listesidir. Anahtar kelimeler mevcut Google Haberler anahtar kelimeleri listesinden alınabilir, ancak bu listeyle sınırlı değildir.
Hayır Makalenin ana konusu olan şirketlerin, müşterek fonların ya da diğer finansal kurumların en fazla 5 hisse senedi kısaltmasından oluşan virgülle ayrılmış listesidir. Öncelikle iş dünyasıyla alakalı makaleler için geçerlidir. Her bir kısaltmaya, ait olduğu borsanın adı önek olarak eklenmelidir ve söz konusu kısaltma Google Finans‘taki girdisi ile eşleşmelidir. Örneğin, “NASDAQ:AMAT” (“NASD:AMAT” değil), veya “BOM:500325″ (“BOM:RIL” değil).

Haberler Site Haritanız, yalnızca son iki gün içinde yayınlanan makalelerinizin URL’lerini içermelidir.

Haberler Site Haritanızı, yayınlanan yeni makalelerle sürekli olarak güncellemenizi öneririz. Google Haberler, Haberler Site Haritalarını sitenizin diğer kısımlarını taradığı sıklıkta tarar.

Haberler Site Haritası en fazla 1.000 URL içerebilir. Daha fazla URL eklemek isterseniz, bu URL’leri birden fazla Site Haritasına bölebilir ve bunları yönetmek için bir Site haritası dizin dosyası oluşturabilirsiniz. Site haritası protokolü bölümünde sunulan XML biçimini kullanın. Site Haritası dizin dosyanız en fazla 50.000 site haritası listelemelidir. Bu sınırlar, web sunucunuzun Google Haberler’e büyük dosyalar sunarak aşırı derece yüklenmesini önlemeye yardımcı olur.

İşlemleri bitirdikten sonra robots.txt dosyanıza

 

htaccees dosyanıza aşağıdaki kodueklemeyi unutmayın bu sayade php dosyamızı xml yapıyoruz ve daha sonra webmaster tools a tanıtın webmaster toolsa gonderdikten sonra site haritanız otomatik olarak haberler diye tanınacak.

 

3 Yorumlar

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.