Tatile gidenler, güneş ve denizin tadını çıkarmaya çalışırken önlem almazsa cilt yanıklarına kadar birçok problemle karşı karşıya kalabilir.

Yaz aylarının gelmesi ile birlikte tatil sezonu da açıldı. Tatil beldelerine giden kişiler güneşin ve denizin tadını çıkarmaya çalışırken eğer gerekli önlemleri almazlarsa cilt yanıklarına kadar birçok problem ile karşı karşıya kalabilirler.

Güneş ışınlarının cilde zararlı etkileri olduğunu belirten Özel Medline Konya Hastanesi’nden Dermatolog Dr. Alaeddin Atalık, güneş ışınlarından korunmak için yapılması gerekenleri anlattı. Dr. Atalık, "Bronz bir tene sahip olmayı herkes ister. Ancak güneşin ultraviyole ışınlarına uzun süreli maruz kalmak, güneş yanıkları, deri kanseri ve derinin çabuk yaşlanması gibi önemli Sağlık sorunlarına neden olabilir. Daha çok güneşe maruz kalan yüz, göğüs ve kollarda; kırışıklıklar, çiller, güneş lekeleri, bacak ve kollarda ufak beyaz lekeler, deride kuruluk, tahriş ve kılcal damarlarda çatlama gibi değişiklikler meydana gelebilir. Aynı zamanda ultraviyole radyasyon, deri yaşlanmasının yanında cilt kanserlerine de sebep olabilir2 dedi.

ÇOCUKLARIN CİLDİ DAHA DA HASSASTIR

Çocukların cildinin yetişkinlere oranla daha hassas olduğunu hatırlatan Dr. Atalık, "Bu nedenle özellikle açık tenli, sarışın, çilli ve benli çocuklar güneşe karşı dikkatli olmak zorundadır. Bu çocuklar yazın çok kısa süreli bile güneşe çıkacak olsalar, koruyucu kremler kullanmalıdır. Güneşin zararlı ışınlarından korunmak için; güneş ışınlarının dik geldiği öğle saatlerinde güneşe çıkılmamalıdır. Cildin yanı sıra gözler de güneşin zararlı ışınlarından korunmalıdır. Göz sağlığı için özellikle güneşli havalarda güneş gözlüğü kullanılmalıdır. Güneş koruyucu kremleri güneşe çıkmadan en az 20 Dakika önce sürülmeli ve 3-4 Saatte bir tekrarlanmalıdır. Özellikle çocukluklarda güneş yanıklarına sıklıkla rastlanır. Bu nedenle çocuklar için üretilmiş yüksek koruma güneş koruyucu kremler kullanılmalıdır. Koyu renk giysiler yerine açık renkli güneş ışınlarını daha az çeken kıyafetler tercih edilmelidir. Unutulmamalıdır ki, güneş ışınları cilt için son derece zararlıdır. Bu nedenle güneşlenmek için özel bir çaba harcanmamalı, sahil kenarında şemsiyenin altında olunmalıdır" diye konuştu.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.