Trakya Üniversitesi (TÜ) Tıp Fakültesi Dermatoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Adnan Görgülü, ozon tabakasındaki çatlaklar ve kırılmalar nedeniyle güneş ışınlarının insanlar üzerinde olumsuz etkiler yaptığını belirterek, 'güneş yanıkları, yıllar sonra cilt kanserlerine dönüşebilir' dedi.

Prof. Dr. Görgülü, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaz mevsimi dolayısıyla özellikle deniz kenarında güneşlenenlerin, güneş ışınlarına karşı dikkatli olmaları gerektiğini söyledi.

Güneş yanıkları ve zararları konusunda hassas olunması gerektiğini ifade eden Prof. Dr. Görgülü, 'ozan tabakasının delinmesi nedeniyle güneşin zararları Gün geçtikçe daha fazla hissedilmeye başladı. Güneş yanıkları yıllar sonra cilt kanserlerine dönüşebiliyor. Bu nedenle insanlar güneş ışınlarının yoğun olduğu saatlerde deniz kenarına çıkmamalı ve güneş altında gezmemelidir' dedi.

Güneş altında çalışanların, baş ve vücutlarının doğrudan güneş ışığına maruz kalmasını önlemeleri gerektiğini bildiren Prof. Dr. Görgülü, toplumda birçok kişinin güneş yanıklarını dikkate almadığını söyledi.

Güneş yanıklarında mutlaka bir hekime gidilmesi gerektiğine dikkat çeken Prof. Dr. Adnan Görgülü, denize girenler ve güneş altında çalışanların, güneş yanıklarını önlemek için bir takım koruyucu kremler ve losyonlar kullanmalarını önerdi.

Prof. Dr. Görgülü ayrıca mesleği gereği uzun süre güneş altında kalması gerekenlerin çıplak şekilde güneş altında dolaşmaması gerektiğini, ince de olsa pamuklu tişört ya da gömlek giymesinin yarar sağlayacağını sözlerine ekledi.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.