KIŞI HEM SAĞLIKLI HEM DE FORMDA GEÇİRMENİN YOLLARI KIŞI YAĞLANMADAN GEÇİREBİLİR MİYİZ?

Kasım ayında yaşadığımız yalancı bahar havaları geride kaldı, kış soğuğu kendini iyiden iyiye hissettirmeye başladı.

Peki bu günlerde vücudumuz ve metobolizmamızda ne gibi değişiklikler meydana geliyor, bu değişikliklerin bize etkisi nasıl olacak?

Konya Özel Selçuklu Hastanesi Diyet ve Beslenme Uzmanı Sümerya Üzüm, kış aylarında vücudumuzun yağ yakımını azaltarak kendini kış soğuğuna karşı korumaya çalıştığını belirterek, kış aylarını yağlanmadan ve Sağlıklı bir şekilde atlatmak isteyenler için önemlir bilgiler verdi.

Kış aylarında hastalıklardan korunmak için sıkı giyinmek, hastalıklara karşı vücut direncini artıran besinler tüketmek ve soğuk havaya olabildiğince az çıkmak gibi önlemler alındığını belirten Dyt. Sümeyra Üzüm, bu önlemlerin oburluğa ve hareketsizliğe dönüşmemesi gerektiğini belirtti. Dyt. Üzüm, ‘Evet besinlerin bağışıklık sistemimizi koruduğu bir gerçek. Ancak her şeyde olduğu gibi miktarlarına dikkat edilmeden tüketilen bu besinler faydasının yanında kilo almak gibi birçok zararı da beraberinde getirmektedir. Bunun yanı sıra kış aylarında azalan sportif ve günlük faaliyetler dengesiz beslenmeyle birleşince kilo alımı kaçınılmaz duruma gelmektedir. Peki, hem kilomuzu hem de bağışıklık sistemimizi korumanın bir yolu var mı? Aslında yeterli ve dengeli beslenme ile hem sağlıklı olmak hem de kilomuzu korumak için yeterli.’ Diye konuştu.

HER BESİN GRUBUNDAN TÜKETİN:

Dyt. Üzüm, yeterli ve dengeli beslenmek için et, süt, yumurta, tahıl, sebze, meyve ve yağlı tohumlar grubundan(badem,fındık,ceviz) mutlaka tüketilmesi gerektiğini aktararak, “ Ana öğünleri atlamamalıyız. Bunların yanında 2 saaatte bir ara öğün yiyerek metabolizmamızı hızlandırıp zinde kalmak mümkün. 1-2 adet meyve, 5-6 adet fındık veya badem, 2-3 adet ceviz akşam yemeğinden sonra yapabileceğiniz sağlıklı bir ara öğün seçeneğidir.” dedi.

KAHVALTIYI UNUTMAYIN:

Güne kahvaltıyla başlamanın önemine değinen Dyt. Üzüm, ”Kahvaltı, metabolizmayı daha iyi çalışır duruma getirmenin ilk adımıdır. Mutlaka her sabah kahvaltı yapın. Bazal metabolizma hızı uyku halinde yavaşlar. Kahvaltı yaparak metabolizmanızı hızlandırmış olursunuz. Kahvaltı yaparak Güne başlamak, günlük harcanan enerjinin % 5 daha fazla olmasını sağlamaktadır.” Sözlerini kullandı.

BOL Su İÇİN:

Dyt. Üzüm, kışın susama isteği azalmasına rağmen su ihtiyacının azalmadığına dikkat çekerek, susanılmasa bile Günde en az 2 Litre su içilmesi gerektiğini belirtti.

A VE C VİTAMİNLERİ BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİN EN BÜYÜK DESTEKÇİLERİ:

Dyt. Üzüm, ”Kış sebzeleri ve meyvelerini tüketmemiz bize yeterli oranda A ve C vitamini sağlayacaktır.Meyvelerden portakal, mandalina, greyfurt, kivi ,sebzelerden, Lahana , karnabahar, brokoli, brüksel lahanası, havuç ve yeşil yapraklı sebzeler A ve C vitamini yönünden zengindir.” Önerisinde bulundu.

BİTKİ ÇAYLARI TÜKETİN

Soğuk Hava nedeniyle kışın en çok tercih edilen içeceklerinin ise Sıcak içecekler olduğuna dikkat çeken Dyt. Üzüm, ”Bu konuda bizim önerimiz Bitki çaylarının tercih edilmesidir. Kuşburnu çayı C vitamini içerdiğinden bağışıklık sistemini güçlendirmek açısından tercih edilebilir yine ekinezya soğuk algınlıklarına karşı önerebileceğimiz çaylardandır. Bu çayları şekersiz tüketemeyenler ise çay şekeri yerine 1 tatlı kaşığı Bal veya 1 tatlı kaşığı pekmez ile tüketebilirler.” İfadelerini kullandı.

HAREKETLERİNİZİ ARTIRIN

Kış aylarında metabolizmanın yavaşlamasının yanında egzersizin de azalmasının kilo artışını kaçınılmaz hale getirdiğini belirten Dyt. Üzüm, ”Bundan dolayı spor yapamıyor isek de günlük aktivitelerimizi artırmalıyız. (İşe yürüyerek gitmek, Asansör yerine merdiven kullanmak gibi.) Hareketsizlik ve hormonal değişimlerden dolayı kışın sindirim sisteminde kabızlık gibi problemler de oluşabilir bunun için sabahları aç karnına 3 adet kuru erikle birlikte 1 bardak su içmek bu problemleri azaltabilir.” dedi.

ZEKİ DURSUN-KONYA

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.