Gençlerde de büyük oranda görülen bel ağrıları, hastanın iş gücünü ve yaşam kalitesini azaltır. Sosyal hayatı kısıtlar. Her yazımda olduğu gibi, olabildiği kadar tıbbi terimlerden kaçınarak, herkesin anlayacağı tarzda, basit olarak bel ağrılarının nedenini kısaca sıralarsam.

Romazitmal hastalıklar,Bel fıtıkları,Dar kanal hastalığı,Geçirilen kazalara bağlı oluşan bel hasarlar,Tümörler,Doğumsal anormallere bağlı oluşan bel hasarları,Enfeksiyonlar,Omuriliğin damarsal hastalıklarına bağlı oluşan bel rahatsızlıkları,

1- Romatizma Hastalıkları:İnsan 3 türlü yaşlanır.

a)Damarları,b)Ruhu,c)Mafsalları, bunların üçü de irsidir.

Örneğin, babasında kalp rahatsızlığı olan çocukta da bu ihtimal vardır. Yine her şeyi kafaya takan anne veya babanın çocuğunun da her şeyi kafaya takma olasılığı fazladır.

Mafsal kalitesi demek, kemiklerin, kasların, eklemlerin, bağların sağlamlığı demektir. Romatizmal faktörler denen Maddeler bu yapılara zarar vererek hasara böylece ağrılara yol açarlar. Bu maddelerin belirlenip uygun tedavi yapılması çok önemlidir. Bu tedavi bir ağrı tedavisi olmayıp aynı zamanda ileri dönemlerde yani yaşlılıkta eklem, kas ve kemik kalitesini muhafaza etmek için yapılan tedavidir. Romatizması olanlarda bel ve aynı zamanda, sırt ve boyun hasarı oluşma olasılığı yüksektir.

Bunun için bel ağrısı olan gençlerde de romatizmal faktörlere bakılıp, uygun tedavi yapılmalıdır.

2- Bel Fıtıklar:Bel ağrısı olan herkesin korkulu Rüyası olan bel fıtığını çok basit olarak tarif edersem, iki omurga kemiği arasında bulunan bağ dokusunun omuriliğe baskı yapması sonucu oluşan klinik durumdur.

Tipik öykü, ağırlık kaldırırken oluşan bel ağrısının daha sonra her hangi bir bacağa vurmasıdır. Özetle beli zorlayacak tüm hareketler bel fıtığı oluşturabilir.

Halk arasında siyatik olarak da adlandırılan bu rahatsızlıkta ağrı, belden kalçaya oradan da bacağa vurur. Önlem alınmazsa ve tedavi olmazsa bacakta güç kaybı, atrafi (yani erime), idrar kaçırma gibi sorunlar yaşanabilir. Bunların tedaviden sonra telafisi hemen hemen imkansızdır.

Örneğin, omurilik hasara bağlı ayağında düşüklük oluşan hasta operasyon olsa bile ayağındaki bu sorunun düzelme olasılığı çok düşüktür. Bunun için erken teşhis ve tedavi önemlidir.

Peki, her bel fıtığı olan operasyon mu olmalı?Takibi operasyon son çaredir. Öncelikle tıbbi tedavi mutlaka denenmelidir. Operasyon için bazı şartların oluşması lazımdır. Bunlardan bir kaçı;

Tedaviye rağmen aşırı ağrı,Bacakta güç kaybının başlaması,Omuriliğe aşırı baskı,Reflekslerin patolojik olması,

İyi bir tedavi veya iyi bir operasyonla tam şifa mümkündür. Çevremizden bazen defalarca operasyon olan ve şifa bulmamış hastaları duyarız. Bu başarısızlığın en sık nedeni, bel kemiklerinde kayma olması(Listesiz) ve bunun göz ardı edilerek kemikleri sabitleyecek çivisiz operasyon yapılıp sadece fıtığın temizlenmesidir. Kemik hareketli olduğu sürece tekrar tekrar fıtık oluşur ve hasta defalarca operasyon olur.

3- Dar Kanal:Özellikle orta ve ileri yaş kadınlarda daha fazla görülen bu hastalığın en önemli klinik belirtisi; ayakta durunca ve yürüyünce ağrının aşırı artması ve yürümenin imkansız hale gelmesidir.

Tedavide ilk yapılacak hasta şişmansa kilo vermesini sağlamaktır. Bu yanında ilaç tedavisi ve gerekirse cerrahi tam şifa sağlar.

En sık görülen bel ağrılarından kısaca bahsettim. Tedavi yanında en önemli koruyucu tedavi belimizi düzgün kullanıp ters hareketlerden kaçınmaktır. ABD’ de ve bazı gelişmiş batı ülkelerinde ilkokul da çocuklara beli ve boynu kullanma dersi verilmektedir. Bence ülkemizde de bu gereklidir.

Doç. Dr. Serdar DağNörolog

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.