Kan dolaşımının sağlanması için bir Basınç gereklidir. Bu Basıncın normalden fazla olmasına Hipertansiyon (yüksek tansiyon) denir.

Kan Basıncı ölçülürken 2 kan basıncı değerine bakılır: Büyük tansiyon (sistolik kan basıncı) Küçük tansiyon (diyastolik kan basıncı)

Kalbin kasılması sırasında ölçülen kan basıncı, büyük tansiyon, kalbin gevşemesi esnasında ölçülen kan basıncı ise küçük tansiyondur. Hem büyük tansiyon hem de küçük tansiyonun normalden fazla olması hipertansiyon'dur. Hipertansiyon tanısı için büyük ve küçük tansiyondan birisinin normalden yüksek olması yeterlidir. Genel olarak, sistolik kan Basıncının (büyük tansiyon) 14 cm Hg diyastolik kan basıncının (küçük tansiyon) 9 cm Hg'dan yüksek olması hipertansiyon olarak kabul edilir.

a) Hipertansiyonun BelirtileriHipertansiyonun başlıca belirtileri; baş ağrısı, çarpıntı, nefes darlığı, yorgunluk, burun kanaması, yol yürüme ve merdiven çıkmada zorlanma, bazen çok sık idrara çıkma, gece uyurken uykudan kalkıp idrar yapma ve bacaklarda şişliktir. Kan basıncının çok yükseldiği durumlarda, çift görme, dilde peltekleşme, yüzde veya vücutta karıncalanma olabilir. Bu belirtilerin hiçbirisi hipertansiyona özgü değildir, başka hastalıklarda da izlenebilir.

Tansiyon yüksekliği olan birçok insan bunun farkında olmayabilir. Tansiyon yüksekliğini saptamanın tek yolu kan basıncınızı kontrol ettirmenizdir. Tek bir yüksek değer tansiyon yüksekliği hastalığınız olduğu anlamına gelmez, ancak önemli bir uyarıdır.

b) Risk Taşıyanlar

Ailesinde tansiyon yüksekliği öyküsü olanlar,35 yaş üzerindeki kişiler,Aşırı kilolu kişiler,Fiziksel olarak aktif olmayanlar,Aşırı Tuz tüketenler,Şeker hastaları,Böbrek hastaları,Aşırı Alkol tüketen kişiler,Hamile kadınlar.

c) Öneriler Tansiyon yüksekliği ömür boyu süren bir hastalıktır, ancak kontrol altına alınabilir.

Tansiyon yüksekliğinin kontrol altına alınması felç, kalp krizi, kalp yetmezliği ve böbrek hastalığı riskini azaltmaktadır. Ailenizde veya sizde tansiyon yüksekliği saptanırsa doktorunuz ile en uygun tedaviyi belirleyebilirsiz.

Düzenli olarak kan basıncınızı kontrol ettirin. Daha iyisi kendi kan basıncınızı ölçmeyi öğrenin ve olanağınız varsa bir tansiyon aleti ve steteskop alın. Böylece beyaz önlük hipertansiyonu adı verilen hastaların beyaz önlüklü bir kişi görünce tansiyonlarının yükselmesi durumu önlenmiş olacaktır.

Ölçülen kan basıncı değerlerini tarih ve Saat yazarak kaydetmeyi alışkanlık haline getirin ve doktora giderken yanınızda götürün.

Beslenmenize dikkat edin.Yağ ve tuz tüketimini azaltın. Kilo verin.Düzenli ve bilinçli egzersiz yapın. Bu konuda özelleşmiş fizyoterapistlerden size uygun egzersiz programını öğrenin ve uygulayın.sigarayı bırakmanın kalp krizi ve felç riskini azaltacağını unutmayın.Doktorunuz tansiyon yüksekliğiniz için ilaç tedavisi önerdiğinde ilaçlarınızı nasıl kullanmanız gerektiğini öğrenin ve bu konuda soru sormaktan çekinmeyin.Heyet raporu aldığınızda ilaçlarınız için hiçbir ücret ödemeyeceğinizi unutmayın.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.