Hipofiz adenomu : Beyinde bir Hormon üreten bez olan hipofiz adlı bölümde oluşan iyi huylu bir tümör olan ademona bağlı hormon bozukluğunun sinir sistemine etkisinin yanında bezde bulunan kitlenin de etkileri vardır. Yerleşim itibariyle hastada baş ağrısı,görme bozukluğu,elde ve ayakta ağrılar görülebilir.Hipertiroidizm : Halk diliyle guatr denen tiroid bezinin aşırı hormon üretmesidir. Hastada sinirlilik, huzursuzluk, baş ağrısı, konsantrasyon bozukluğu,uykusuzluk olabilir. Hastalık epileptik (sara) hastalığı olanlarda nöbeti tetikler. Bazen de hastalığın kendisi bayılmaya sebep olabilir.Hipotiroidizm : Tiroid bezinin az hormon üretmesidir. Hastada harekette yavaşlama, konsantrasyon güçlüğü, işitme kaybı, yürümede bozukluk ..vs. olabilir.

Diyabet (şeker hastalığı)

Kan şekerinin yükselmesi sonucu meydana gelen hasarları kapsar. Bu belirtileri kısaca özetlersek:

Özellikle ayakların alt kesiminde yanma, karıncalanma, iğnelenme gibi duyu kusurları.Yaygın veya asimetrik ağrılar.Çarpıntı, halsizlik, tansiyon düzensizlikleri.Midede ve bağırsak sisteminde çalışma kusurları.Gözlerde görme bozuklukları.Şeker hastalığı (DM) aynı zamanda tuzak nöropatileri dediğimiz sinir sıkışmalarını kolaylaştırır.En sık görüleni karpal tünel sendromu denen el bileğinde,sinirin sıkışması ile görüleni el ağrıları ve el şişmeleri …vs giden rahatsızlıktır.Yine şekerin aşırı yükselmesi,şuurda bulanıklık ve komaya yol açar.Şekerin yüksek seyretmesi damar sistemini de olumsuz etkiler.Damarsal hadisenin (enfaktüs,beyin enfaktüsü…vs) olmasını kolaylaştırır.

Görüldüğü gibi beyin ve sinir sistemi tüm hormonal olaylardan etkiler. Esas hastalığın tedavisinin yanında hastalığın seyrini olumlu etkiler.

Nörolojik hasarlara erken müdahale edilmezse hasarlar kalıcı olabilir ve hastanın hayati kalitesini bozar.

Doç. Dr. Serdar DağNörolog

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.