Sağlık Müdürü Dr. Çağlar Çatak, Türkiye'de ruh sağlığı sorunlarında artış olduğunu belirterek, Kanser hastalarının yüzde 26'sında, şeker hastalarının yüzde 27'sinde ve kalp damar hastalarının yüzde 20'sinde Depresyon tespit edildiğini söyledi

Dr. Çatak, Dünya Ruh Sağlığı Haftası dolayısıyla yaptığı açıklamada, insanda ruh ve bedenin beraber çalışan iki oluşum olduğuna dikkat çekerek, herhangi birinde meydana gelen bir hastalığın diğerinde de denge bozulmasına ve hastalıklara yol açtığını söyledi. Bedensel bir hastalığın, kişide ruhsal olarak üzüntü, keder, sıkıntı gibi olumsuz duygulara neden olduğunu ve ruhsal sorunların da bir çok hastalığa zemin hazırladığını vurgulayan Çatak, psikiyatride bu duruma 'uyum bozukluğu' adı verildiğini ve oldukça yaygın olarak görüldüğünü bildirdi.

Ülkemizde ruh sağlığı sorunlarında artış olduğunu kaydeden Çatak, kanser hastalarının yüzde 26'sında, 4 milyon şeker hastasının yüzde 27'sinde ve 1 milyon 200 bin kalp damar hastasının yüzde 20'sinde depresyon tespit edildiğini ifade ederek, toplumumuzda psikiyatrist ve psikologlara gitme alışkanlığı bulunmadığını, ruh sağlığı konusunda uzman bu kişilere başvurma ve yardım almanın çok önemli olduğuna işaret etti.

sigara ve Alkol kullanımının ruh sağlığına çok olumsuz etki yaptığına dikkat çeken Çatak, "Sigara ve alkol kullanımı yol açtığı bedensel zarar ve ölümlerin yanı sıra, kişilerin ruh sağlığına da büyük zarar veriyor. Bağımlılık yapma özelliği olan sigara ve alkol; kişi ve toplumlarda her açıdan kayıplara yol açıyor" dedi.

ÇOCUKLARIN RUH SAĞLIĞINA DİKKAT Çocukların ruh sağlığının korunması konusunda ailelere önemli görevler düştüğü belirten Sağlık Müdürü Dr. Çatak, şöyle devam etti: "Bu konuda özellikle anne ve babaların çok dikkatli olmaları gerekiyor. Aileler, çocuklarına kendi düşüncelerini ifade etme hakkı tanımalı, öz benlikleri ve güven duygularını geliştirmelerine katkıda bulunmalıdır. Onların doğru yaptıklarını ödüllendirmeli, başka çocuklarla kıyaslamadan uzak durmalıdır. Anne ve babalar, çocuklarına sosyal kuralları uygun bir şekilde öğretip, onlara bazı değerleri ergenlik çağında vermelidir. Disiplinin uygun dozda olması gerekiyor. Aileler çocuklarının ruh sağlığına özen göstermeli, onları örselemeden hassas davranışlar sergilemelidir."

Okula yeni başlayan çocuklar için okulun sevdirilmesinin büyük önem taşıdığını, bu konuda öğretmen ve ailelere önemli görevler düştüğünü vurgulayan Çatak, çocukların okulu sevmelerinin büyük oranda okulda gördükleri davranış ve kendilerine gösterilen ilgi ile ilişkili olduğuna dikkat çekti. Çatak, "Öğretmenlerimiz bu konuda önemli bir rol üstlenmektedir. Anne ve babalarından günün önemli bir bölümünde ilk kez ayrılan ve okula yeni başlayan çocuklarımızın hatalarının hoşgörüyle karşılanıp başarılarının desteklenmesi önemli olacaktır. Parasal güçlük içinde olan ve çocuklarının okul ihtiyaçlarını karşılamakta güçlük çeken anne ve babalar, bu sıkıntılarını mümkün olduğunca çocuklarına yansıtmamalıdır. Onların ruh sağlığını çok olumsuz etkileyecek, kendilerini suçlu hissetmelerine yol açacak ve okul başarılarını düşürecek davranışlardan kaçınmalıdır" diye konuştu İHA

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.