Karaciğer sorununu anlamanın yolları

İç organlarımızdaki sorunları çoğu zaman anlamakta zorluk çeker ve bu yüzden de tedavi için gecikiriz. Hassas organlarımızdan biri olan karaciğerimizde sorun olup olmadığını nasıl anlarız? Karaciğerin dilini anlamaya yardımcı olacak ipuçları şöyle:Başağrısı hastalıkların habercisi

Karaciğerle ilgili sorunlar, karnın üst kısmında şişlik ve aşırı tokluk hissi şeklinde kendisini gösterir. Uzun süreli sıkça nükseden halsizlik de önemli bir belirtisidir. Bu durumların sık yaşanması halinde, sebep bir hekim tarafından mutlaka araştırılmalıdır. Karaciğer problemleri, sadece aşırı Alkol alan kişilerde meydana gelmez. Her ne kadar kronik bir karaciğer rahatsızlığından yüzde 30 ile 40 arasında alkol tüketimi sorumlu olsa da, karaciğer rahatsızlıklarının başka sebepleri de vardır. Örneğin kimyasal Maddeler, ilaç veya virüse bağlı enfeksiyonlar da karaciğerin rahatsızlanmasına sebep olabilir. Ülkemizde ise viral hepatitler ön plandadır.

KENDİSİNİ YENİLEME ÖZELLİĞİ

Karaciğer, birçok metabolik işlevi yerine getirmenin yanı sıra, kanın pıhtılaşma oranını ayarlıyor ve kendisini yeniliyor. Rahatsızlık geçiren bir karaciğer, tekrar eski sağlığına kavuşabiliyor. Çünkü karaciğer kendisini sürekli yenileyen bir organ. ailemveben.com da yer alan bilgilere göre 3 te 2 si zarar görmüş olsa bile, karaciğer eski sağlığına tekrar kavuşabilir. Vücudu zehirli maddelerden arındıran bu organda sinir bulunmadığından, karaciğerde meydana gelen bir rahatsızlık ağrılara yol açmaz. Bundan dolayı da, rahatsızlık ne yazık ki ancak ileri bir aşamada tespit edilir.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.