Korkuteli Özel Medi Yaşam Hastanesi Nöroloji uzmanı Uzman doktor Yılmaz Niyazi Yazman, Korkuteli halkının mantarcılık ve hayvancılıkla uğraştığı için karpal tünel sendromu bulgularına çok rastlandığını söyledi.

Nöroloji Uzmanı Uzman Doktor Yılmaz Niyazi Yazman, “Korkuteli’de mantar üreticiliği yapan Aile çok fazla. Aynı zamanda hayvancılıkla uğraştığı için ve el işi ile ilgilenen çok sayıda kadın var. Bu hastalarımız bizlere sürekli karpal tünel sendromu sebebiyle müracaat ediyorlar. Bu hastalık, elin en önemli sinirlerinden median sinirin el bileğinde sıkışması sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. Başparmak, işaret parmağı ve orta parmakta uyuşma ve karıncalanma ile ortaya çıkar ve zamanla elde güçsüzlüğe yol açar. Genellikle her 2 eli de tutar” dedi.

Hastalığın 40 yaşın üzerindeki kadınlarda çok daha fazla görüldüğünü belirten Yazman, “Hamilelik dönemlerinde de geçici karpal tünel sendromu ortaya çıkabilir.

Karpal tünel sendromunun en önemli bulgusu başparmak, işaret parmağı ve orta parmakta uyuşma ve karıncalanmadır. Erken dönemde özellikle sabahları orta parmakta uyuşma ve karıncalanma olarak ortaya çıkar. Parmakların hareket ettirilmesi ile düzelir. Zamanla bu yakınmalar ile hasta gece uykudan uyanır. Elinin şiştiğini zanneder ve sallamak ihtiyacını hisseder. Zamanla uyuşma ve karıncalanmalar artar, devamlı hal alır ve başparmakta kuvvetsizlik başlar. İleri olgularda özellikle başparmak tarafındaki kaslarda erimeler görülür” dedi. Dr. Yazman, “İlçedeki vatandaşlarımız mantar olsun, hayvancılık olsun ve el işi olsun hepsini parmakları ve kolları ile yapıyorlar. Karpal tünel, el bileğinden geçen geçittir. Kemikler ve bağlarla çevrelenmiş olan bu geçit ele uzanan sinir ve tendonları korur. Çalışma esnasında belirtileri, parmaklarınızda ve elinizde hissizlik veya yanma duygusudur. Hissizlik veya ağrı gece daha kötü olabilir ve sizi uyandırabilir. Sıklıkla bu durum, elinizi veya bileğinizi zorlayarak kullandığınız bir günün sonrasında olur ve eli sarsmak veya kalkıp biraz dolaşmakla rahatlar. Bu sendrom, el bileğinin tekrarlanan zorlamalara maruz kaldığı, özellikle bilek eğik tutularak kavrama hareketi yapılan belirli mesleklerde yaygındır. Böylece, demir işçilerinin, geleneksel olarak bu hastalığa tutulma yüzdeleri yüksektir. Daktilo yazanlar, marangozlar, tezgahtarlar, fabrika işçileri, et kesme işleri yapanlar, viyolonistler ve sık görülmemekle birlikte Golf oynayanlar bu sendromla karşı karşıya kalabilirler” dedi.

Hastalığın ilaç ile tedavisinin mümkün olmadığını, ortopedi uzmanı tarafından Ameliyat gerçekleştirildiğini söyleyen Yazman, “Karpal tünel sendromunun ağrısı geçmiyorsa ameliyat en uygun seçim olabilir. Bu işlem, sinire baskı yapan bağ dokusunu kesmeyi içerir. Nekahat devresinden sonra genellikle birkaç hafta veya birkaç Ay içinde bilek ve el normal kullanılmaya başlanabilir” dedi.

KARPAL TÜNEL SENDROMU NEDİR?
Karpal tünel sendromu, üst ekstremitedeki en yaygın tuzak nöropatisidir. Tuzak nöropatisi, omurilikten çıkan periferik sinirlerin ekstremitelere giderken yakınındaki anatomik yapılardaki oluşan basılar sebebiyle gelişen bir nevi periferik sinir yaralanmalarıdır. Median sinir (N. Medianus), bilek çizgisinin hemen altında karpal tünel içindeki seyrinde basıya uğrar. Genellikle orta yaşlı insanlarda görülür. Kadınlarda rastlanma oranı erkeklere nazaran 4 kat fazladır. Vakaların yarısında tutulum her 2 eldedir. (İHA)

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.