Malatya İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Turgut Özal Tıp Merkezi Genel Cerrahi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cüneyt Kayaalp, Şeker hastalığı veya yüksek tansiyonu olanlarda zayıflatma ameliyatları bu hastalıklardan kurtulması açısından da faydalı olabilir dedi.

“Kimler Zayıflatma Ameliyatından Fayda Görür?” sorusuna karşılık vatandaşları bilgilendirme amacıyla açıklama yapan Prof. Dr. Cüneyt Kayaalp, “Şişmanlık tedavisinde zayıflatma ameliyatları yaygınlaşmaktadır. Mide kelepçesi (bant) veya mide küçültme (baypass) ameliyatları ülkemizde de yapılmaktadır. Her kilolu hastaya mide ameliyatı yapılmaz. Bunun için en az üç şart gereklidir.

Hastanın belli bir boy/kilo oranının üstünde olması gerekir. Kilonun metre cinsinden boya iki kez bölünmesi ile bu oran bulunur” ifadelerini kullandı. “Şişmanlık tedavisinde Ameliyat dışında dört yöntem vardır. Bunlar diyet, egzersiz, davranış tedavisi ve ilaçlardır. Bu tedaviler ile kilo veremeyen veya verdikten sonra tekrar alan hastalar Ameliyata aday olabilirler. Ameliyat bu tedavilerin bir veya birkaçını denemiş ve kilo veremeyen kişiler için geçerlidir” diyen Profesör Kayaalp, açıklamasını şöyle tamamladı:

“Son olarak da hastaların ameliyat olmaya engel olacak bir rahatsızlığının olmaması gerekir. Şeker hastalığı veya yüksek tansiyon hastalığı kilolu hastalarda çok sıklıkla görülür. Bu hastalıkların olması genellikle ameliyat olmaya engel değildir. Hatta bu hastalıklar zayıflatma ameliyatlarından sonra gerileyebilir. Bu nedenle şeker hastalığı veya yüksek tansiyonu olanlarda zayıflatma ameliyatları bu hastalıklardan kurtulması açısından da faydalı olabilir.”(İHA)

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.