Psikolog Hilal Aktaş, yaklaşan Kurban Bayramı öncesi çocuklara kesim işleminin izletilmemesi hususunda uyarılarda bulundu.

ESKİŞEHİR – Psikolog Aktaş, çocukların kurban kesimini izlememesi ve izlemeye zorlanmaması gerektiğini belirterek, hayvanın ayaklarının ve gözlerinin bağlandığını, çaresiz bırakılıp kesildiğini görmenin çocuklar için travma olacağını ve psikolojik olarak ciddi hasarlar bırakabileceğini kaydetti.

Okul öncesi dönemdeki çocuklara Kurban Bayramı’nın sadece sosyal boyutu ile anlatılması gerektiğini ifade eden Aktaş, “Bu yaştaki çocuklar henüz soyut düşünme becerilerine sahip olmadıkları için kurban kavramını anlayamazlar. Çocuklara paylaşımın ve yardımlaşmanın önemi vurgulanmalı, herkesin birbiriyle selamlaşıp bayramlaştığını, çocukların sevindirildiği, akraba arkadaş ziyaretlerinin yapıldığı bir Gün olarak bayram anlatılmalıdır” dedi.

“TELEVİZYONDA YAYINLANAN KESİM GÖRÜNTÜLERİNDEN ÇOCUĞUNUZU KORUYUN”

Aktaş, okul öncesi dönemi atlatan çocuklara Kurban Bayramı’nın manevi boyutlarıyla anlatılmasını tavsiye ederek, “7 yaşından itibaren soyut düşünce yavaş yavaş gelişmeye başladığından dolayı Kurban Bayramı’nın anlamı hem sosyal hem manevi boyutlarıyla çocuğun kafasını karıştırmadan anlatılabilir. Yaşı kaç olursa olsun bu yaştaki çocuklarınızı kurban kesiminin yapıldığı alanlardan uzak tutun. Kesimden sonra bahçede, sokaklarda kalan kanlı parçaları da görmesini engelleyin. Ayrıca Televizyonda yayınlanan kesim görüntülerinden de çocuğunuzu koruyun” diye konuştu.

“KURBAN KESİMİNİ İZLEYEN ÇOCUKLARDA UYKU SORUNLARI OLUŞTUYSA UZMANA BAŞVURUN”

Kurban kesimini izleyen çocuklarda çeşitli belirtilen oluşması halinde uzmana başvurulması gerektiğini anlatan Psikolog Aktaş, şöyle devam etti:

“Çocukların kurbanlık hayvanla duygusal bir bağ kurmaması için kurbanlığı çocuğunuza göstermeyin. Sevip, beslediği hayvanın kesilip yenildiğini öğrenmesi ya da o hayvanın yol olduğunu görmesi çocukta tramvaya yol açabilir. Eğer çocuğunuz kurban kesimine şahit olduysa kısa bir süreliğine uyku sorunları ve çeşitli korkular yaşayabilir. Et yemek istemeyebilir. Bu durumda kesinlikle zorlanmamalıdır. Şikayetleri devam ederse bir uzmana başvurabilirsiniz. Çocukların bayramı bir travma olarak yaşamamaları için onları o kanlı manzaralardan uzak tutun.”(İHA)

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.