Kayseri Özel Şelale Polikliniği Başhekimi Dr. Mete Deniz, vücudun mevsim değişikliklerinde dışardan takviye gıdalara ihtiyaç duyduğunu belirterek, bağışıklık sisteminin kuvvetlendirilmesi için C, B ve E vitaminleri alınması gerektiğini söyledi.

Mevsim değişikliklerinin vücudun fiziksel ve ruhsal yapısını yakından etkilediğini ifade eden Dr. Mete Deniz, mevsim değişikliği olduğu aylarda yorgunluk, halsizlik, Depresyon gibi şikayetlerin artığını kaydetti. Bu şikayetler için sporun ve Sağlıklı beslenmenin önemini hatırlatan Dr. Deniz, "kadınlar, bu dönemde erkeklere oranla daha fazla etkilenir. Güneşin ve Sıcak Havanın etkisini yitirmesiyle şikayetler artar. Sonbahar mevsimi insanlara birkaç yönden etki ediyor. Bunlardan ilki termal etkidir. Bu etki ısı değişimleri ve nem oranlarında ani azalmalar nedeniyle yaşanıyor. İkinci etki ise psikolojik etkidir. Güneş ve ısı insana mutlulukla huzur veriyor. Sonbaharın gelmesiyle birlikte havalar soğumaya başladığı için kişilerde depresif bir ruh hali ortaya çıkabiliyor. Böylece sonbaharın gelişiyle birlikte kişilerde halsizlik, uykusuzluk, yorgunluk gibi şikayetler artıyor. Kadınların psikolojik ve hormonel dengeleri erkeklere göre daha hassas olduğu için kadınlar bu dönemlerden erkeklere oranla daha fazla etkileniyor" dedi.

Beslenmeye mevsim geçişlerinde daha fazla dikkat edilmesi gerektiğini belirten Dr. Deniz, "Beslenme her mevsim dengeli ve düzenli yapılmalıdır. Bahar aylarında vücudun yaşadığı ani değişiklikler nedeniyle dışarıdan takviye gıdalara ihtiyaç duyulmaktadır. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek için C, B ve E vitaminlerinin alınmasına dikkat edilmelidir. Yine aynı aylarda kafein ve Alkolden uzak durulmalı, Ada çayı, gingseng ve melisa çayı sıkça tüketilmelidir" diye konuştu. iha

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.