Mide Bulantısı – Kusma Kusmak, karın etrafındaki kasların ani ve kuvvetli kasılması sonucu midenin boşalmasıdır…

Şikayet İçiniz bulanıyor, çıkaracakmış gibi oluyorsunuz ve kusuyorsunuz. Kusmak, karın etrafındaki kasların ani ve kuvvetli kasılması sonucu midenin boşalmasıdır.

Mide bulantısı ise kusacakmış gibi olmaktır.

-Nedenleri Gastroenterit : Birkaç mide bulantısı ve kusma nöbeti geçirdiniz, aynı zamanda ishal, baş ağrısı ve ateşiniz var. Viral gastroenterit (sindirim sistemi iltihaplanması) veya viral enfeksiyon çocuklarda ve ergenlerdeki mide bulantısı ve kusmanın en sık görülen nedenidir. Ne kadar kötü de olsa, bu durum genellikle çabuk (çoğu kez 24 Saat içinde) geçer, belirtiler birkaç Gün daha sürebilir. Viral gastroenteritin tedavisi yoktur. Hastalık seyrini izlemelidir. Kendinizi daha iyi hissetmek için kendi kendine tedavi yöntemleri uygulayabilir ve bu durumun en ciddi sonucu olan Su kaybını önleyebilirsiniz.

Gıda zehirlenmesi : Mideniz bulanıyor ve kusuyorsunuz ve kısa süre önce bozuk (bakteri bulaşmış) yiyecekler yediniz. Birçok farklı bakteri cinsi gıda zehirlenmesine yol açabilir. Mide bulantısı ve kusma genellikle bozuk yiyeceği yedikten 6 a?? 48 saat sonra başlar ve bu belirtiler 1 a?? 2 gün içinde kendiliğinden geçer. O zamana kadar su kaybını önlemek için kendi kendine tedavi yöntemleri uygulanmalıdır.

-Kendiniz Ne Yapabilirsiniz? Katı yiyecekler yiyebileceğinizi hissettiğinizde mideye dokunmayan, Ekmek ve kraker gibi nişastalı yiyeceklerle başlayın, ama yağ yemeyin. Bir süre için yağlı yemeklerden ve süt ürünlerinden kaçının.

Hamilelik söz konusuysa, kraker veya kuru ekmeği deneyin. Gün boyunca sık ve az yiyin.

-Önleme Taşıt tutmasına karşı, yola çıkmadan bir saat önce reçetesiz satılan bir ilaç alabilirsiniz (sürücü sizseniz, sakın bu tür bir ilaç içmeyin, baş dönmesi yapar). Yola çıkmadan 15 Dakika önce sonra dört Saatte bir yan etki yapmayan zencefil kapsülleri (400 miligramlık) de içebilirsiniz.

Gıda zehirlenmesine bağlı mide bulantısı ve kusmayı önleyebilmek için şu kurallara uyun:

Sıcak yemekleri Sıcak, soğuk yemekleri soğuk muhafaza edin; yemek pişirirken sık sık elinizi yıkayın; çiğ etin bulunduğu yere başka yiyecekler koymayın; etleri iyice (suları berraklaşıncaya kadar) pişirin.

Öteki Nedenler İlacın yan etkisi Hamilelik Gastrit Taşıt tutması Duygusal altüstlük Migren Ülser Başta yaralanma Menenjit Apandisit Akut glokom Diyafram fıtığı Safra kesesi taşı Uyuşturucuyu bırakma Bulimia

-Çocuğunuzun Tedavisi Kusan bir çocukta aşağıdaki belirtilerden herhangi birisini görürseniz, derhal acil yardım isteyin:

Üç Saati geçen sürekli karın ağrısı, dilde kuruluk, Anormal baş dönmesi, yeşil-sarı kusmuk.

Sık sık ve nedenini anlayamadığınız bir şekilde mideniz mi bulanıyor? Kokulara, yediklerinize hatta sinirlenmeye karşı tepkilerinizde bulantı ön planda mı? Tıbbi yardım aramadan ya da ilaçlara sarılmadan önce evde alabileceğiniz bazı önlemler var: • Odanızı serin tutun • Yağlı veya kızartılmış yiyeceklerden uzak durun • Margarin veya tereyağı yemeyin • Bol miktarda su için, su midenizdeki asitleri etkisiz hale getirmeye yardımcı olur • İçecekleri yavaş yavaş için • Az miktarda soda için • Bir şeyler yiyin! Gün boyunca iki veya üç defa çok yemek yerine dört veya beş öğün veya az yemek yiyin • Büyük öğünleri akşam yerine öğlen yiyin • Yemek yedikten sonra en az bir yarım saat boyunca yatmayın • Yatmak zorundaysanız, başınızı ayaklarınızdan yukarıda tutun • Sabah uyandığınızda hafif, midenize dokunmayan şeyler yiyin • Yemeden önce Sıcak yemeklerin ve içeceklerin oda sıcaklığına gelinceye kadar soğumasını bekleyin • Evden uzaktayken veya seyahat sırasında kötü hissederseniz, emmek için yanınızda şeker bulundurun • Temiz Hava Alın ve kısa bir yürüme de olsa hafif egzersiz yapın • Esneme veya ağır egzersiz mide bulantısı daha da kötüleştirebileceğini unumayın • Nane ve papatya gibi bitkisel çaylar mide bulantısını tedavi etmek için işe yarayabilirler • Nane çayı, nane yağının dumanını içinize çekin. • Nane ile Limonun kaynatılarak içilmesine kocakarı ilacı demeyin, genellikle işe yarar • Zencefil yararlı olabilir

Mide bulantısı fizyolojik bir olaydır. Bu can sıkıcı durum, genelde mide ve iç kulağa dayalı nedenlerden oluşur.

Mide bulantısı insanlan en ok sarsan vücut inyallerinden birisidir. Mide bulantısı fizyolojik bir olaydır, iç kulakta bulunan denge merkezinde çok karmaşık bir sistem vardır. Burada bulunan su dolu bir boşluk içinde küçük torbacıklar bulunmaktadır. Bu torbacıklann içinde minik kirpiklere benzer hücreler vardır. Aynı zamanda bu lenf Suyunun içinde minik kireç taşçıklan bulunur. Baş çok sallandığında, bu taşlar kıllara dokunup, hem denge sistemine, hem de sinir sistemi yoluyla sindirim sistemine kumanda eden sinirlere etki yaparak bulantıya yol açarlar. Mide bulantısının, mideye ve iç kulağa dayalı nedenleri olabilir.

Yolculuk sırasında başın sallanması, bu bulantıya neden olur.

Bunu önleyebilmek için çeşidi yollar deneyebilirsiniz.

Mide bulantısına karşı yararı denenmiş ilaçlar vardır. Otomobil kullananlarda o sırada mide bulantısı görülmez, çünkü direksiyondaki kişi başını sabit tutmaktadır. Aynca sürekli karşıya bakar, belirli bir noktayı gözden kaçırmamak için başını ve gözlerin hep aynı düzeyde tutmaya çalışır. bulantıyı önlemek için bu durumu örnek alarak, başı dik ve aynı düzeyde tutmak ve uzakta bir noktaya bakmak yararlı olabilir. Bulantıyı önlemek için çene düzeyinde tutulacak bir dergi, ya da düz bir Kağıt ile kollan yüksekti tutmaya çalışmak da iyi bir yöntemdir. Çocuklar için en uygun yöntem, onlan yatırmaktır. Yolculuk sırasında yatarak bu sallantıyı bir ölçüde azaltabilirsiniz. Bulantıya Karşı Şifalı Bitki Reçeteleri:

Ebegümeci: 1 bardak kaynar suya, 5-6 gr bitki konur, 10 dk bekletilir, Günde 2-3 bardak içilir.

Adaçayı: a ) 1bardak kaynar su­ya, 2-10 gr ufalanmış bitki ko­nur, 10 dk beldetilir, günde 2-3 bardak içilir.

b ) Adaçayı toz haline getirilir, gün­de 3 defa 0.5-3 gr içilir.

Nane: a) 1 bardak kaynar suya, 8-10 gr kuru nane konur, 10 dk beldetilir, günde 2 bardak sabah ve akşam içilir (bilhassa asabi mide bulantılarında).

b ) Nane suyundan günde 20-80 gr alınır.

c ) Nane esansından günde 2-10 damla şekerle alınır.

d ) Nane yaprakları toz haline geti­rilir, günde 3 defa 1-4 gr içilir.

Yarpuz (Fılıskın): a) 1 bardak kaynar suya, 8-10 gr bitki konur, 10 dk bekletilir, günde 2-3 bar­dak içilir.

b ) Yarpuz yağından günde 2-10 damla şekerle alınır.

Kekik: a) 1 bardak kaynar suya, 2-3 gr kekik konur, 10 dk bekletilir, günde 3 bardak içijir.

b ) Kekik toz halinde günde 3 defa 1-4 gr içilir. Kekik suyuna Limon sıkılıp içilir.

Acı Pelin – Büyük Pelin: a ) 1 bardak kaynar suya, l -6 gr bnli konur, 10 dk bekletilir, Balla tatlandırılır, günde 2-3 bardak içilir.

b ) Pelin otu toz haline getiril günde 1-2 gr içilir. Pelin yağı kullanılır.

Zencefil: a ) 1 bardak kaynar suya, l çay kaşığı toz zencefil konur, 10 dk beldetilir, günde bardak içilir.

b ) Toz zencefilden günde 3 defa yarım, l çay kaşığı içilir.

c )Zencefil kökleri kaynatılır, gün­de 3-4 bardak içilir.

Lavanta Yağı: Lavanta yağın­dan günde 3 defa 3.5 damla bir j kesme şekerle alınır.

Oğulotu: 45 gr oğulotu, 30 gr kedi otu kökü karıştırılır, l bar­dak kaynar suya, 5-10 gr konur. 10 dk bekletilir, günde 2-3 bar­dak yemeklerden önce içilir.

Ihlamur: Ihlamur haşlanır günde birkaç çay bardağı içilir.

Anason Tohumu:

a ) 1 bardak kaynar suya, 2-4 gr Anason tohu­mu konur, 10 dk bekletilir, gün­de 2-3 bardak içilir.

b ) Anason toz haline getirilir, gün­de 1-2 defa 0.5-1 gr içilir.

Mide Bulantısı Nasıl Oluşuyor karının etrafında bulunan kasların kuvvetli kasılmasından dolayı mide bosalır yani kusmak denilen olay meydana gelır sürekli kusacakmıs gibi hissetmekte mide bulantısıdır genellikle nedeni vıral gastroenterit dedigimiz sindirim sisteminin iltihaplanmasıdır ve bir kac kusma nöbetınden sonra kendı kendıne geçer bu dönemde genelde ishalde oldugu için su kaybını önlemek gerekir

gıda zehirlenmelerıde en önemli ikinci nedenidir yediginiz bir besine önceden bakteri bulaşmıs ve bozuk bir hale gelmiştir böyle zamanlarda da bir kac kusma nöbeti gecirebilirsiniz kendinizi katı yıyecek yemege hazır hissettiginizde nişastalı yiyecekler yiyin yaglı ve süt ürünlerinden kacının

psikolojik nedenlere baglı mide bulantıları ve gastroentrolojik rahatsızlıklara baglı mide bulantıları için gerekli ilaçlar uzman psikiyatrist ve gastroentroloji uzmanları tarafından verilir

arac tutmasına baglı mide bulantıları için de recetesiz satılan mide bulantısı ilaçlarını kullanabilirsınız sürücü iseniz kesinlikle bu ilaçları kullanmayın

bir de hamile bayanların mide bulantıları hamileligin dogal seyri içinde bir olaydır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.