On page seo ülkemizde webmaster forumlarında ve bloglarda sıkça rasladığımız  ve adını duyduğumuz  bir kavramdır. On page seo en yalın hali ile sayfa içi seo olarak bilinmektedir. On page seo çok geniş teknikleri içeren ve her seo uzmanın kendisine has stratejilerinin yer aldığı arama motorları tarafından yeni kriterler getirilen  seo konusunun en temelini oluşturmaktadır. Seo uzmanının en büyük silahı olduğunu düşündüğüm on-page seo’da başarılı olabilirseniz çok büyük bütçeli siteleri geri plana atabilirsiniz.

Seo uzmanının en tehlikeli silahı olan ve bu kadar fazla övdüğümüz on page seo, sitenizin kendi içerisindeki  yapılan optimizasyonlardır. On page seo’da, sayfa içi seo olarak bildiğimiz ve  her seo uzmanına göre değişen teknikleri barındırır.  Bunların başında  temiz kodlama, temiz ve özgün içerik, javascript ve css dosyalarının düzenli olması, domain seçimi, sayfa yüklenme hızı, kalıcı bağlantılar (url), görsellerin kullanımı gibi bir çok unsur gelmektedir. Bu kavramların hepsini belirtmek ayrı bir makale yazmanın gerektiğini düşünüyorum ve bu yüzden açıklamaya devam ediyorum.

On Page Seo Nedir ?

On Page Seo Nedir ?

On page seo konusuna biraz giriş yaptıktan sonra kendisi ile bağlantılı olan off page seo kavramınıda tanımlamak gerekiyor. Off page seo kavramı adından da anlaşılacağı gibi  on page seo’nun tersi olduğunu söyleyebiliriz. Off page seo kısacası sitenizin dışında uyguladığınız seo teknikleridir. Backlink alma, sosyal medya çalışması  bu kategori içerisinde yer almaktadır. Bir siteye seo uzmanı tarafından çalışma yapıldığında off page seo az bir yer içeriyor gibi gözüksede,  en çok bütçenin harcandığı bölümdür. Sosyal ağlar, tanıtım yazıları, doğru ve etkili backlinkler gibi büyük deryaların içinde kendinizi bulursunuz.

On page seo projenin omurgasıdır. Seo uzmanı tarafından oluşturan bu projede  on page seo tekniklerinde yanlışlıklar varsa ve durum  çok sonradan fark edilirse zaman artık çok geç olabilir. İçeriğin çok dağıtıldığı, kodlamanın berbat olduğu projeye ne kadar off page seo ile destek vermeye çalışsanız da  sonunuz  pek iyi gözükmeyecektir. Büyük içeriğe sahip bir sitenin on page seo işlemini oldukça zaman ve planlamasıda bir hayli o kadar zordur.

Birçok seo şirketindeki seo uzmanları tarafından  yüzeysel olarak uygulanan on page seo ile tam olarak seo yapmamayı tercih ederler. Sadece backlink alarak ve bunun yanında birkaç unsuruda yan yana getirerek google’da belirli bir oranda yükselme sağlayarak müşteriyi kandırırlar. Belirli bir zaman sonra site gerilemeye başlar ve bu gerilemenin sonunda da müşteri firmaya tekrar gebe kalmak zorunda olur. Aynı teknikleri webmaster arkadaşlarda uygulamaktadır ve  seo yaptığını düşünmektedirler. Seo firması seçtiğiniz zaman bu unsurları çok iyi derecede gözden geçirmeniz gerekmektedir. Bunun içinde sözleşme imzalamadan önce mutlaka referans isteyerek gerekli kontrolleri yapınız ve on page seo kavramının üstüne basarak belirtiniz.

On page seo teknikleri kendi içerisinde ayrı uzmanlık alanlarını barındırmaktadır. Örneğin içerik için sitenizin yayın yapacağı kategoriler altından uzman editörler, sitenizin sayfa hızını ve kodlamasını düzenlemesi işlemleri içine ayrı uzman kişiler tarafından yapılmalıdır. Bir web sitesinde sadece on page seo tekniklerini uygulayan minumum düzeyde 3 yada 4 kişinin olması gerekmektedir. Bunların bir tanesi söylediğimiz gibi içerik, diğeri kodlama hız ayarları, bir diğer kişide ziyaretçiyi sitede tutmak için tasarımsal değişiklikler, içeriklerin elden geçirilmesi kısacası işin yönetim bölümünde yer almalıdır.

Kaynak : http://tolgaayric.com/on-page-seo-nedir/

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.