Bu uygulamamızda, JQuery ile kategoriler arasında ve kategori içinde sıralanabilir listeler oluşturmak. JQuery’nin listeler arası sürükle bırak yöntemi (draggable) ve liste içi sıralama yöntemini (sortable) birlikte kullanacağız. Yani bu uygulama bundan önce yaptığımız liste içi sıralama ve kategoriler arası değiştirme uygulamasının birleşimi olacak. Yaptığımız değişiklikleri veritabanına Php PDO sınıfı ve MySQL  veritabanını kullanarak yapacağız. İlk olarak veritabanı yapımızla yazımıza giriş yapalım. İlk tablomuz kategoriler, ikincisi ise kategorilerin içeriğinin bulunduğu liste adlıyla açtık.

id adi sirasi
1 Web sitesi 1
2 Programlama dili 2
3 Veritabanı 3

 

id adi sirasi kategorisi
1 Bcakir 1 1
2 Facebook 2 1
3 Instagram 3 1
4 Twitter 4 1
5 Google 5 1
6 Php 1 2
7 Python 2 2
8 Java 3 2
9 SQLite 1 3
10 MySQL 2 3
11 PostgreSQL 3 3

Yukarıda yer alan tabloları (kategoriler ve liste isimli) ve içerisindeki  kayıtlarını kullanacağız. Şimdi uygulamamızın index.php sayfasını yazabiliriz.

 

Kategorilerimizi ve bu kategorilerin içinde yer alan kayıtlarımızı veritabanından alıp gösterdik. Kategoriler içi ve kategoriler arası sürükle bırak yöntemiyle tetiklettirip, güncellemek için post işlemi yaptık. Aşağıda ise gönderilen kaydın id değerini, kategorisini ve liste içerisindeki sıralamasını alıp değiştireceğiz.

Kategori içi ve kategoriler arası sıralanabilir listeleri yukarıdaki gibi yapabilir ve veritabanını da kullanarak kaydedebilirsiniz. Daha önce yaptığımız iki uygulamayı birleştirerek yeni bir uygulama yaptık. Yukarıda yer alan bağlantılardan onları da inceleyip, daha kolay adımları öğrenebilirsiniz.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.